Co odhalí endocytoskop?

Unikátním endocytoskopem, který odhalí rakovinu již v postižených buňkách trávicího traktu, vás vyšetří pražští lékaři. Endocytoskop vlastní lékaři v pražské Thomayerově nemocnici jako jediní v Evropě. Je to úžasná pomoc, protože dokáže zvětšit místo, které se v trávicím traktu jeví jako postižené.

Co odhalí endocytoskop?

 

 

Ukáže postižená jádra buněk

Vyšetření probíhá tak, že konec s mikrosondou zavedeme pacientovi přes ústa do trávicího traktu. Opatrně s ní pohybujeme a podrobně vše uvnitř prohlédneme, zda se nevytvořila nějaká podezřelá místa. Sonda má speciální vlastnost, že se jí dokážeme přitisknout přímo ke sliznici místa či orgánu, který se nám nezamlouvá. Zároveň uděláme i histologické vyšetření, neboť detailní zobrazení nám umožní ihned diagnostikovat tkáň, buňky, ba dokonce až jejich jádra. Právě díky tomu umíme přímo při vyšetření říci, zda je, či není trávicí trakt napaden zhoubným onemocněním. Dodnes se to dělalo tak, že jsme zavedli pacientovi do trávicího traktu gastroskop nebo kolonoskop, podle toho, zda jsme vyšetřovali žaludek, dvanáctník nebo tlusté střevo, a pomocí něj jsme z míst, o kterých jsme si mysleli, že by mohly být postiženy vážnějším onemocněním, odebrali vzorky. Avšak při obyčejném endoskopickém vyšetření se pohybujeme ve vzdálenosti dva až tři centimetry od sliznice trávicího traktu, což nám neumožňuje podrobně prohlédnout místa, která by mohla být podezřelá. Po odebrání tkání z podezřelého místa putovaly vzorky na další vyšetření a rozbory, které trvaly několik dní. Až na základě nich jsme zjistili, zda je místo, ze kterého jsme odebrali vzorky, postižené nebo ne. Zkrátka, nová sonda šetří čas a diagnózu lze stanovit mnohem přesněji. Endocytoskop přezkoumá celou plochu podezřelého místa i jeho okolí. Může to být výrůstek, vřed, tvořící se nádor nebo jakékoliv podezřelé místo, které se tváří jinak, než jeho okolí, nebo je jinak zbarvené. Detailní záběry endocytoskopu nám přes obrazovku odhalí, zda obsahuje abnormální, nebo zdeformovaná jádra buněk.

Konečně metoda pro kardiaky

Velkou výhodou endocytoskopu je, že vyšetření mohou podstoupit i pacienti, kteří berou léky na ředění krve. Jsou to například lidé s chorobami srdce. Této skupině nemůžeme dělat klasický odběr vzorku endoskopem z postiženého místa. Hrozilo by totiž, že nastane vnitřní krvácení. Vyšetření endocytoskopem jim však žádné komplikace nezpůsobí. Unikátní přístroj na velmi rané zachycení probouzejícího se onkologického onemocnění využívají lékaři pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice zejména na choroby jícnu, žaludku a tlustého střeva. Přístrojem vyšetřili už desítky pacientů. Vyšetření zatím pojišťovna neproplácí, nyní  se ověřuje, jaké bude jeho využití v praxi. Jelikož ho dělají jako součást běžného gastroenterologického vyšetření, které sami doporučí, pacienta nic nestojí. Podle dosavadních výsledků počítají, že v budoucnu bude vyšetření řádně proplácet pojišťovna. Pokud by však pacient sám o vyšetření endocytoskopem požádal, musel by za něj zaplatit tři sta korun.

Autor: Lenka Kostková