Co pro nás, lidi, znamenají proteiny?

Ze tří základních složek potravy jsou proteiny ( bílkoviny ) na prvním stupínku důležitosti (z řeckého propos - první). Po vodě jsou proteiny v našem těle zastoupeny nejvíce a slouží svalům, krvi a kůži jako stavební látky, bez kterých nejsou možné životní pochody. Regulují mj. metabolické procesy, jinými slovy - látkovou výměnu. Každá molekula skládá z 24 aminokyselin a ve spolupráci z dezoxiribonukleovou ( DNK ) a ribonukleovou) (RNK) kyselinou jsou řízeny dědičné kódy. V této souvislosti je zajištěno budování speciálních proteinových molekul, a tím i funkční charakter rozličných tělních buněk.

Co pro nás, lidi, znamenají proteiny?

Nedostatek proteinů v těle je velmi vzácným jevem
Pokud je například potrava nedostatečně zastoupena proteiny, avšak je v ní příliš mnoho rafinovaného cukru, působí to negativně na činnost žlučníku, což ovlivňuje nedostatečné rozkládání tuků, a tyto pak s kalciem a železem vytvářejí nerozpustné sloučeniny tzv. soli mastných kyselin, které se mezi sebou spojují. Buňky našeho těla žijí asi 120 dní a po odumření se obnovují, pravda na stejném místě vznikají buňky s podobnou funkcí jako ty odumřelé předtím, tj. buňky pokožky mají jiný charakter a funkci, než buňky srdce. Výjimkou jsou mozkové buňky, ty pouze odumírají, ale za normálních okolností by vystačil jejich počet na život dlouhý 500 let.

Pro lidi znamenají proteiny ve výživě velmi mnoho
Zejména při růstu, udržování tělních funkcí a činnosti jednotlivých orgánů potřebuje náš organismus neustálý přísun této potravinové složky. Pravda, v současné době a při takové obrovské konzumaci potravin živočišného původu, konzumujeme duplovaně tolik proteinů, než potřebujeme. A podobně jako u cukrů se jejich nerealizovaný přebytek, například na budování svalstva, přeměňuje na zásobní tuk, jako každý jiný přebytek kalorií. Proto je potřeba vědět, že každá molekula bílkoviny potřebuje sice 24 aminokyselin, ale pouze 8-9 z nich je životně důležitých, tj. esenciálních, a ty je třeba dodat potravou, tedy zvenčí. Neboť když sníme kousek masa, musí se rozložit na základní stavební kameny, aminokyseliny, a z těch se pak buduje lidská molekula proteinu sice z téhož počtu aminokyselin jako například ta z ryb, ale v jiném % poměru aminokyselin. Proto je třeba dodat potravou určitou část počtu aminokyselin, neboť v těle se ostatní aminokyseliny automaticky nacházejí a nikoli pouze maso, zda potraviny živočišného původu obsahují těch potřebných 8-9 aminokyselin, příkladem je banán. Pravda je, že když je i jen jedna aminokyselina v potravě procentní málo zastoupena, tak se vybuduje pouze úměrně tolik nového proteinu. Kromě vybudovávání proteinových molekul, mají aminokyseliny rozličné funkce. Budování hormonů, enzymů, je další úkol aminokyselin, ale i jednotlivé aminokyseliny mají speciálně určené úkoly v látkové výměně, ale o tom jzase jindy.

Autor: Martina Dvořáková