Podepsali jste cestovní smlouvu a čekají vás již jen nákupy nezbytných drobností? Dřív, než dosáhne cestovní horečka maxima, přečtěte si v klidu pár užitečných rad. Zabalte si sebou i malou lahvičku lihového octu, může se vám v cizině hodit.
Chraňte se
Jedna z věcí, která prázdninových zavazadle nemůže chybět, je opalovací krém.Možná máte pocit, že toto je už notorická téma, o kterém se stále píše. Máte pravdu, jenže stále je hodně maminek, taťků i dětí, kteří dovolenou využijí na kvalitní "grilování se" na slunci. Notorické opakování faktu, že naše pleť si všechno, opravdu všechno pamatuje a jednou se to může nepěkně odrazit na našem zdraví, je proto namístě. Abyste nespálili a uměli si vybrat vhodný krém, musíte vědět, jaký máte fototyp pokožky.
Pleť podle fototypu
Fototyp I - lidé s tímto typem pokožky mají tzv.. vysoce zranitelnou pleť se sklonem k častému podráždění na slunci a k alergiím. Většinou se rychle spálí a neopálí. Na slunce by raději ani neměli chodit. Patří sem albíni, ale i ti, kteří mají světlou pleť, rezavé vlasy, pihy, modré oči. U nás by měly používat UV faktor 20, u moře 40.
Fototyp II - lidé s tímto typem pokožky mají velmi citlivou pleť, která na slunci rychle zčervená, poměrně rychle se spálí, ale později opálení pěkně zhnědne. Tento fototyp se vyskytuje hlavně v severnějších částech Evropy. Jsou to většinou lidé se světlou pletí, modrými, zelenými nebo šedými očima, světlými vlasy. U nás by měli používat UV faktor 15 - 20, u moře by měli začínat se 40, po zhnědnutí mohou snížit na 20.
Fototyp III - jde o nejpočetnější skupinu lidí. Málokdy se spálí, opalují se rychle a bez problémů.Většinou mají světle hnědou pleť, tmavé blond až světle hnědé vlasy i oči. U nás by měli používat UV faktor 10, u moře: na začátku by měli používat 20 - 25, později mohou přejít i na 15.
Fototyp IV - lidé s tímto typem pokožky mají silnou pigmentaci, tzv.. olivovou pleť, velmi tmavé vlasy i oči. Nespálí se, barva jejich pleti se dokáže slunci nejdéle ubránit. V přírodě, u moře či na horách, je však ochranný opalovací krém nezbytností i pro ně. U nás by měli používat UV faktor 8, u moře 10 - 15.
Nezapomeňte, že bez ohledu na to, jaký fototyp pokožky máte, si musíte chránit znaménka a jizvy.Věnujte jim při krémování zvláštní pozornost a natírejte je co nejvyšším ochranným faktorem! Na jemnou pokožku obličeje a dekoltu (u dětí i na ramínka) použijte krém s vyšším ochranným faktorem než na ostatní části těla.
Bojíte se medúz a mořských ježků?
Na všechno se těšíte, ale přece jen kdesi v podvědomí dřímá strach z mořských příšer, a zejména z medúz. A také, jak si poradit, pokud vás popálí?! Mořské medúzy nebo sasanky se při dotyku brání vypuštěním jedů, které nám způsobují pálení až bolest, v krajním případě puchýře nebo červené pásy na pokožce. Pokud vás popálí, je důležité NEZPANIKAŘIT! Po setkání s medúzou rychle odstraňte zbytky chapadel z pokožky ponořením do mořské vody. Nepoužívejte sladkou vodu, jedovaté vačky při styku s ní vylučují ještě více jedu. Berte si s sebou na pláž láhev s octem, protože okamžitě deaktivuje nemanocysty na chapadlech. Na Havaji se traduje použití prostředku složeného z pasty isopropylalkoholu smíchaného s nekořeněným přípravkem na nakládání masa. Údajně je to hotový zázrak - do patnácti minut je okamžitě po bolesti. Pokud šlápnete na ježka, ocet do půl hodiny uvolní jeho jehličku a snadno ji odstraníte. Pokud chapadla medúzy nejdou ven ani octem, oholte je (mýdlo na holení stáhněte tupou stranou nože nebo kreditkou směrem ke konci chapadla). Nevytrhávejte ho, netřete ani nevymačkávejte ven! Tím totiž vylučujete více a více jedu do pokožky. V případě, že se objeví alergická reakce - kopřivka, potíže s dýcháním, otok nebo zvracení, okamžitě vyhledejte lékaře. Poranění od korálů ošetřete mýdlem, dezinfikujte a potřete antibiotickou mastí.
Na co se v zavazadle zapomíná?
Přesto, že plánujete, máte seznamy, vše prověřujete, i tak se stane, že na poslední chvíli něco zůstane doma. Možná i něco důležitého. Připomene vám to náš seznam? Před odjezdem ještě jednou zkontrolujte, zda skutečně máte v zavazadle cestovní doklady (včetně materiálů, které vyžaduje cestovní kancelář - pokyny, potvrzení o pojištění, evropský průkaz pojištěnce ...), fotoaparát, případně baterky a film. Podívejte se, zda na daných dokladech a smlouvách máte všechny potřebné kontakty, případně přibalte i diář s čísly. Aktivujte si roaming. Nezapomeňte na lékárničku - vezměte si rychloobvaz, klasické obvazy, něco na dezinfekci, tabletky proti bolesti, na snížení teploty, rehydratační roztok, teploměr, Kinedryl, mast či gel po bodnutí nebo spálení pokožky, repelent. Vhodná je i dostatečná zásoba vlhčených i papírových ubrousků. Dětem vezměte hračky, pohádkovou knížku, hrací karty, společenské hry, freesbee (létající talíř), psací potřeby, hračky do písku. ... A pro vás i dobrou knihu! Vyměňte si peníze a nezapomeňte na kreditní karty. Z peněženky si vytáhněte doklady a bankomatové karty, které si do zahraničí brát nechcete. Z hygienických potřeb se často zapomene na zubní kartáčky, sprchové gely, krémy na obličej (případně balzámy na rty), vatové tyčinky, toaletní papír (alespoň na první den, pak si dokoupíte) a pánové zapomínají na holicí potřeby! Z potravin připomínáme žvýkačky, sladkosti, instantní nápoje či džusy, mineralizované instantní nápoje (vhodné v případě dehydratace apod.) - Na cestu a první den pobytu, abyste nemuseli hned v den příjezdu hledat místní obchod. Ale také na ručníky - potřebujete alespoň dva-tři na osobu - na pláž a na sprchování, na vlasy, slunečník, nafukovačku, boty do moře. I pokud jdete na hotel, nějaké ručníky na pláž si vezměte s sebou, hotelové ručníky není povoleno nosit mimo pokoje. Některé hotely poskytují za vratnou zálohu ručníky na pláž, které vám každý den mění za čisté - tuto informaci si předem ověřte v CK nebo na internetové stránce hotelu. Obvykle se na plavky nezapomíná, přesto je připomínáme. Hlavně, pokud se nechystáte k vodě, ale např.. do hor - nezaberou v zavazadle mnoho místa a vždy se mohou hodit. Hlavně v dnešním čase aquaparků - výborné řešení, i pokud vám zrovna nevyjde počasí na horskou túru. Pokud si sami vaříte - nezapomeňte si vzít i některé kuchyňské pomůcky - otvírák na konzervy, sklenice (plastové), zápalky, nůž, rychlovarnou konvici. A možná - svíčky. Když děti usnou, bude příjemné strávit vlahý večer rozhovorem na terase při světle svíčky ...
Kam cestujete?
Pokud budete trávit dovolenou v kempu nebo chatě, kde se setká více rodin, neberte si příliš mnoho věcí, protože je pravděpodobně nebudete mít kam uložit. Pokud se chystáte do hotelu, vezměte si i slušné oblečení. Oceníte to zejména při večeři, nebo nočním posezení v baru. Většinou je v hotelech možnost zapůjčení žehličky, případně hotelová služba na vyžádání. Do vícehvězdičkového hotelu si vezměte na večeři společenské oblečení. Dovolenkové hotely u moře však nevyžadují sako či oblek, vázanku, ani společenské šaty pánům stačí dlouhé letní kalhoty a slušné tričko či polokošile, dámy si v podstatě mohou obléci cokoli slušnějšího, samozřejmě kromě šortek a plavek. V plavkách a šortkách byste se do restaurace pravděpodobně ani nedostali ... nebo byste se necítili právě nejpříjemněji.
Uchovejte si vzpomínky ve fotoknize
V dnešním světě, v němž vládnou digitální fotografie, je fotokniha moderní a praktickou alternativou osobních, rodinných či firemních alb. Archivování digitálních fotografií ve formě fotoknihy je dnes ještě jednodušší a originálnější.
Děti a pas
Již pár let platí, že nestačí mít dítě zapsané v cestovním pasu. Každé dítě, včetně miminek musí mít svůj vlastní pas!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.