Co účinně zabrání pocení a neškodí zdraví?

Pocení bere většina lidí jako otravnou a nehygienickou záležitost. Přitom pocení je zdravé. Ale vykládejte to někomu, kdo kriticky kouká na vaše hrůzou propocené tričko. Ano, nejsme na světě sami, a podle toho se musíme i chovat… A je jen  na nás, zda zvolíme chemii, či si pomůžeme přírodními prostředky.

Co účinně zabrání pocení a neškodí zdraví?

Pot není nepřítel
Ačkoli pocení vnímáme jako nepříjemnou součást našeho života a nejraději bychom se nepotili vůbec, pot je pro naše tělo důležitý. Právě díky pocení se totiž naše tělo ochlazuje a také se pak odvádějí z organismu škodliviny.

Jak pocení omezit?
Pocení se zcela zastavit nedá. Dá se ale alespoň do jisté míry snížit tvorba potu a to například použitím antiperspirantů. Ty mohou být v tuhé či tekuté formě (jako kulička), sprejové antiperspiranty nebo také krémové. Úkolem antiperspirantů je zablokovat potní žlázy a snížit tak produkci potu. Tento účinek trvá obvykle několik hodin, v závislosti na konkrétním antiperspirantu a také od činností, které provádíme nebo od celkové míry pocení (ženy, které se běžně potí více, potřebují antiperspirant aplikovat častěji, než ty, které se obecně nezvyknou až tak potit) . Některé antiperspiranty slibují i ​​72-hodinový účinek, ale často to je jen reklamní tah. Antiperspiranty si můžeme koupit v drogeriích, kde je široký výběr, co se týče formy, značky i vůně. Některé se také prodávají v lékárnách. Pokud máte pokožku, která se snadno podráždí, je dobré vybírat si antiperspiranty určené pro citlivou pokožku - ty mají složení upraveno tak, aby nedráždily citlivou kůži podpaží, obvykle jsou bez alkoholu. Pokud máte ve zvyku používat antiperspirant hned po oholení podpaží, také vybírejte takový, který je vhodný i pro citlivou pokožku po holení.

Škodí nám?
Antiperspiranty jsou však již delší dobu kontroverzním tématem. Dříve se totiž objevily informace o jejich možné souvislosti s rakovinou prsu u žen (dokonce i u mužů). Problémem je, že látky obsažené v antiperspirantech (zejména sloučeniny hliníku) "ucpávají" potní žlázy a tím je narušena regulace teploty těla i odvádění škodlivých látek ven z těla. Tyto škodlivé látky se pak hromadí v nejbližších místech, tedy v okolí prsou. Tato souvislost zatím nebyla jednoznačně potvrzena, ale některé ženy z tohoto důvodu antiperspiranty odmítají.

Deodoranty
Méně kontroverzní jsou deodoranty. Pokud si však pořídíte na ochranu před pocením deodorant, počítejte s tím, že nebude mít takový účinek jako antiperspirant. Deodorant zajišťuje jen ochranu před zápachem potu tím, že ho překryje jinou vůní. Opět si je lze pořídit v různých formách a vůních.

Přírodní možnost?
Jinou možností je ještě přírodní deodorant v podobě takzvaného deokrystalu. V podstatě je to amonný kamenec, jehož složky nepronikají pokožkou. Kromě toho je to přípravek bez barviv, aromat či dalších látek, které by mohly působit dráždivě. Pot neomezuje, ale pomáhá jej udržovat bez zápachu. Deokrystal se nanáší na navlhčenou pokožku nebo se před použitím navlhčí samotný deokrystal. Tato možnost je také vhodná pro kojící maminky, protože voňavé deodoranty nebo antiperspiranty by mohly miminku překážet, stejně jako i některým těhotným ženám, které se chtějí vyhýbat běžné kosmetice. Kromě "krystalu" jsou také dostupné i spreje nebo kuličky s přírodním složením, bez obsahu hliníku a dalších chemických látek. Mnohé jsou dokoncei  z bio-surovin.

Autor: Lenka Kostková