Vyšetření, které musí absolvovat před odběrem krve každý dárce, prozradí o zdravotním stavu více než preventivní prohlídka u obvodního lékaře. Lidé neradi chodí k lékařům. My k nim přistupujeme jinak, nevnímáme je jako pacienty, ale jako lidi, kteří přišli udělat velkou věc. I oni to tak vnímají a často se za námi chodívají v rámci darování přeptat na nějaký zdravotní problém. Stává se, že lékaři z rozboru krve nebo z vyšetření před odběrem včas odhalí i velmi vážné onemocnění a zachrání život. Stávají se však i smutnější případy, kdy lékař musí oznámit nepříjemnou zprávu. Náš pravidelný dárce k nám jednou přišel rovnou z noční směny, protože začal krvácet z nosu. Myslel si, že je přeplněný krví a nastal čas k odběru. Vzali jsme mu vzorek a zjistili, že z něj už nikdy dárce nebude. Přeorientoval se do role pacienta, měl akutní leukémii.
Mnoho lidí se rozhodne darovat krev tehdy, když se v rodině stane neštěstí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy darují krev celé rodiny od prarodičů až po vnoučata a stáhnou s sebou i manželky či manžele. Po čase přijdou s dvouletým dítětem, aby vidělo, jak se to dělá. Prcek pak nemá žádný strach a těší se, že i on jednou bude darovat, když bude velký. Máme také nevidomé dárce, kteří pravidelně přicházejí ve skupinkách v doprovodu slabozrakých kamarádů a navštěvují nás i velké skupiny mladých nadšenců. Několikrát týdně provádíme výjezdy do škol, podniků, úřadů, univerzit a kulturních domů. V některých firmách jsme začínali s počtem dvacet, třicet lidí, dnes máme osmdesát dárců a musíme posílat výjezdy i dvakrát po sobě. Mnohé podniky si uvědomují, že se jim vyplatí dát si zdarma vyšetřit zaměstnance právě prostřednictvím mobilní odběrové jednotky. Mají tak jistotu, že zaměstnávají zdravé a perspektivní lidi.
Pokud jde člověk darovat krev přímo do transfuzního centra, měl by mu patřit den volna, i když to zákon nepřikazuje. Umíte si představit, že by se po odběru téměř půl litru krve vrátil do práce řidič autobusu, hasič nebo zedník? Krev je součástí politiky státu a ten by se měl zajímat o to, aby jí byl dostatek v případě nouze. Každý dárce je důležitý a každý z nich si zaslouží minimálně pochvalu za to, že je výjimečný
Pravidelné odběry krve mohou být pro lidský organismus i velmi prospěšné. Působí jako imunitní stimul, protože podporují tvorbu nových krvinek. Někteří lidé nám sami potvrdili, že už nebývají nemocní tak často jako kdysi. Odběry si pochvalují i dárci s problematickým krevním tlakem. Ten se postupně ustálí na lepších hodnotách. Může být pravidelné darování krve i nebezpečné? Určitě ne. Téměř všichni dárci ho snášejí velmi dobře, někdy se z něj dokonce těší. Jediná stopa, která po mnoha darování zůstane, je jizvička, protože každý vpich do žíly se hojí jizvou. Faktem je, že žíla trochu trpí, ale kvalita jehel se stále zlepšuje a odběry jsou stále šetrnější. Aby se po vpichu dobře zacelila, několik dní po odběru doporučujeme dárcům ošetřovat si místo kolem jemnými masážemi neutrálním krémem.
Darovat krev může každý zdravý člověk od osmnácti do šedesáti let, u vícenásobných dárců do šedesáti pěti let. Ženy mohou jít na odběr třikrát a muži čtyřikrát do roka. Dárcem nemůžete být, pokud jste prodělal infekční žloutenku typu B a C, jste pozitivní na HIV, máte pohlavně přenosnou chorobu nebo se léčíte na chronické onemocnění. Vyřazené jsou těhotné ženy, ženy půl roku po porodu i během menstruace a rovněž alergici v sezónním období. Mimo sezónu darovat mohou, ale alespoň tři dny před odběrem by měli vysadit léky proti alergii. K odběru nechoďte, pokud máte herpes, jste méně než půl roku po operaci, tetování, po akupunktuře nebo po propichování uší. Pokud vám vytrhli zub nebo máte obyčejnou rýmu, odložte darování o měsíc. Hormonální antikoncepce nevadí, podobně ani kouření, alespoň den před odběrem byste si však měli cigaretu odpustit. Vězte, že s krví příjemci předáváte vše, co jíte, pijete, i to, jak žijete. Vaši dobrou náladu prozradí zvýšená hladina endorfinů, tedy hormonů štěstí. A naopak, pokud přijdete k odběru naštvaní s vysokou hladinou adrenalinu, odnese to i kvalita odebrané krve. Posledním kritériem, které musíte při odběru splnit, je hmotnost nad padesát kilogramů. Některým ženám se to nelíbí, ale musí si uvědomit, že dnes se krev příjemcům nepodává jako celá jednotka, ale po odebrání se rozděluje na koncentrát červených krvinek, krevních destiček a plazmu. Celou krev dostane pacient jen výjimečně. Kdybychom dárkyni s nízkou hmotností odebrali méně než stanovených čtyři sta mililitrů, výtěžnost produktů by byla tak malá, že by nesplňovala kritéria na předání do zpracovatelského centra. Při odběru se může vzít nejvíce třináct procent cirkulující krve, jinak by byla ohrožena bezpečnost dárce.
Před darováním krve se nasnídejte, už dávno neplatí, že na odběry se má chodit nalačno. Dejte si koláček bez tuku, müsli nebo celozrnné pečivo s džemem. Dobré je i ovoce, například banán, v létě se doporučují broskve. Nezapomeňte na dostatek tekutin, kávu a čaj však vypijte bez mléka. Mléčným výrobkům byste se měli před odběrem vyhnout. Pokud máte za sebou probdělou noc, jste po tréninku nebo po řádné svatební hostině, darovat krev raději nechoďte. Přijďte, když budete odpočatí a v dobré náladě, i pouštění žilou pak zvládnete bez problémů. Odběr není pro dárce, na rozdíl od příjemce, anonymní, proto si nezapomeňte osobní doklady, tedy občanský průkaz a kartu pojištěnce. Svou krev můžete dát i konkrétnímu příjemci, samozřejmě, pokud máte jeho krevní skupinu. Těsně před odběrem vás čeká prohlídka a vyplnění dotazníku s více než dvaceti otázkami. Některé se vám možná budou zdát příliš osobní, ale uvědomte si, že dotazník neslouží pracovníkům transfuzní služby na zábavu a navíc je váže lékařské tajemství. Pokud něco zamlčíte, můžete způsobit příjemci své krve závažné obtíže. Když chcete darovat krev poprvé, ale zatím jste nenasbírali dost odvahy, přidejte se k některé z dobrovolných skupinek mladých nadšenců, kteří organizují společné odběry. Jejich termíny a místa najdete na internetu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.