Cvičení a rehabilitace kardiaků

Předcházet srdečně-cévním onemocněním se dá i pomocí pravidelného cvičení. Dlouho existoval předsudek, že starší lidé (zejména s onemocněním srdce) by se měli vyhýbat fyzické zátěži. Není to pravda.

Cvičení a rehabilitace kardiaků

Jak začít s pohybem?
Pokud jste dosud necvičili, ale chcete se do toho pustit, nedělejte to však bez konzultace s lékařem. Zejména pokud jste již ve středním věku, ve vaší rodině byl vyšší výskyt srdečně-cévních onemocnění, léčíte se už na nějakou srdeční vadu či máte vysoký krevní tlak. Dlouho existoval předsudek, že starší lidé (zejména s onemocněním srdce) by se měli vyhýbat fyzické zátěži. Není to pravda, senioři, pokud jsou ve stabilizovaném stavu, mají stejný prospěch z cvičení jako mladší lidé.
Doporučuje se podstoupit zátěžové vyšetření (cyklistická ergometrie nebo běžící pás), případně echokardiografické vyšetření (zhodnocení funkce levé srdeční komory).

Pokud jste prodělali srdeční infarkt, je třeba cvičit (zejména na začátku) ve skupině pacientů s podobnou diagnózou, pod dohledem vyškoleného zdravotnického pracovníka. V kardiologické rehabilitaci se upřednostňuje tzv. vytrvalostní aerobní trénink. Aerobní trénink znamená dynamické cvičení či pohyb s lehkou zátěží a delším trváním.

Jaký pohyb je pro vás vhodný?
• chůze
• procházky, turistika
• plavání
• cyklistika
• bruslení
• posilování s lehkou zátěží
• lehká práce v přírodě, na zahradě

Nejdůležitější je pravidelnost
Cvičební jednotka by měla trvat minimálně 30 minut, předcházet by jí měla zahřívací fáze a na konci zotavovací fáze (uvolnění a vydýchání). Pro dosažení požadovaného efektu je nutné cvičení 3 - až 4 krát týdně. Je třeba zdůraznit, že pravidelnost je důležitější než intenzita cvičení.

Je dobré, pokud je cvičící schopen sledovat svou tepovou frekvenci. Ideální je měřit si tep před, během a na konci cvičení. Nejsnáze se dá puls cítit na krčních tepnách. Změřte si počet pulzů během 30 sekund a vynásobte dvěma. Nebo na hodinkách, nejlépe se sekundovou ručičkou, odečtěte deset sekund a počet tepů násobte šesti. Tak zjistíte vaši klidovou tepovou frekvenci. Výpočtem 170 mínus váš věk vypočítáte vaši maximální tepovou frekvenci (zdraví mladší lidé použijí výpočet 220 mínus věk). Ideální je při cvičení udržovat tep na 50 - 60% hodnoty této frekvence. Tedy, pokud je váš maximální tep 110 úderů za minutu, zátěžový tep při cvičení by se měl pohybovat na hodnotách 55 - 66 úderů za minutu.

Autor: Martina Dvořáková