Cvičení na židli zažene únavu a dodá potřebnou energii při práci

Máte sedavé zaměstnání a po pár hodinách již nevíte, jak si sednout? Zacvičte si na židli! Na protažení a získání nové energie vám úplně postačí několik předklonů a záklonů. Tak směle do nich.

Cvičení na židli zažene únavu a dodá potřebnou energii při práci

Vždy je cvičíme spolu, na střídačku, protože nám jde o vyváženost a harmonii,
i když v dané chvíli chceme a potřebujeme jistý konkrétní aspekt cvičení. Chceme se uklidnit, nebo naopak zrychlit. Začneme předklonem a výdechem - všechny spotřebované energie vypustíme, abychom se záklonem mohli nabrat čerstvý kyslík a přijmout do organismu svěží pránu, tedy energii. Postačí pár výdechů a nádechů vsedě, přestože účinnější je cvičení vestoje - ale ne vždy je to vhodné.

Účinky záklonu a předklonů
Polohy s předkloněnou hlavou, bradou spuštěnou k hrudi a zakulacenými zády jsou uklidňující, uzavírající a uvolňující. Jazykem čínského systému jin-jang bychom řekli, že jsou jinové. Každé dynamické cvičení bychom měli ukončit takto, přijetím toho, co máme, resp. přijetím toho, co jsme cvičením získali. Poloha "skloněná hlava, ruce sepjaté na hrudi" je i poděkováním a akceptováním. Pokud cítíme v těle napětí, nervozitu, vztek, právě předklonové polohy nám pomohou "vypustit páru" a uklidnit se.
Pokud na nás doléhají starosti, jsme unavení, vyčerpaní a nedaří se nám naladit se do pozitivnějšího a energičtějšího módu, nebo pokud situaci nemíníme akceptovat, zkusme si zacvičit pár záklonů. Všechny energetizují, tonizují, rozpínají, navozují aktivní, "jangový" stav. Ne náhodou poraženeckou náladu vyjadřují svěšená ramena a naopak odhodlanost vypjatá hruď a vztyčená hlava.

Postačí i židle
V každém případě, když nás po několika hodinách práce zmáhá únava ze sezení, obvykle ze špatného hlubokého dýchání, dobře osvěží pár hlubokých výdechů v předklonu a nádechů v záklonu - třeba na židli. Pokud máte možnost, zacvičte si intenzivnější záklon - a ideálně až most, pokud vám to páteř dovolí.

Nakonec je dobré si uvědomit,
že tělesný postoj vždy kopíruje náš psychický stav. Když jsme "skleslí", je to na nás vidět, když se "vznášíme",  opět je to na nás vidět. Ale platí to i naopak, tělesný postoj navozuje naše pocity - proto můžeme napravit svou náladu jednoduše tím, že se "procvičíme" z jednoho postoje do druhého. Pokud se přistihneme se spuštěnými rameny, vědomě si s dechem zacvičme pár předklonů a záklonů a zůstaňme v postoji, který vyjadřuje náladu, do jaké se chceme dostat. Pokud přidáme ještě vnitřní úsměv, emoce nemají na výběr. Vědomě si vybírejme, jak se chceme cítit.

Autor: Lenka Kostková