Cvičení paměti nepodceňujte, ochabne vám jako svaly!

Nepamatujete si nedůležité věci? Nic se neděje, nebyly důležité! Ale co když si nemůžete vybavit, zda jste doma vypnuli sporák či zamkli dveře od bytu? Tady již nastává problém, který je třeba vyřešit dřív, než to někdo vyřeší za vás. Je potřeba si paměť cvičit! Svaly také cvičíme a když ne, tak nám na těle začnou plandat. Tak proč neprocvičovat tak důležitý orgán jako je mozek?

Cvičení paměti nepodceňujte, ochabne vám jako svaly!

1. Dělejte si přestávky
Ať už se učíte data nejdůležitějších bitev v historii nebo se snažíte naučit plést, hlavní zásadou je dělat si přestávky mezi jednotlivými kroky (sekcemi). Je třeba se připravit na to, že vám takové učení bude trvat o něco déle než kdybyste se snažili všechny informace do hlavy natlačit najednou, ale zato bude účinnější. Danou činnost totiž nevykonáváte zcela plynule a tím pádem vás to nutí lépe zapojovat svůj mozek a zároveň i paměť.

2. Hledejte propojení a udělejte si návaznost
Přijde vám nemožné zapamatovat si nové telefonní číslo na kamaráda? Je pravda, že v současnosti je jednodušší si ho rovnou uložit do svého mobilu, ale co tak si ho uložit do své paměti? Trik spočívá v tom, abyste se na ty číslice podívali jiným pohledem - najděte v nich data narozenin, výročí nebo jiná smysluplná čísla, která pro vás něco znamenají. Nemáte paměť na lidi? Takto si můžete snadno zapamatovat jméno nového člověka, kterého potkáte: Přiřaďte si k dané osobě nějaký rys - příjmení slečny, se kterou jste se seznámili, je Topolská? V hlavě si jen na okamžik představte strom topol. Pozorně si poslechněte jméno - Když poprvé slyšíte jméno nového člověka, vyčistěte si hlavu a pozorně poslouchejte. Opakujte ho - Při představování sebe, oslovte danou osobu: "Ahoj Dano, ráda tě poznávám." Během konverzace ho používejte také - "Tak, Dano, co vlastně děláš ve volném čase?"

3. Napište si to
Chystáte se na nákupy do obchodu a manžel / manželka vám diktuje, co je třeba koupit? V takovém případě je nejlepší sáhnout po peru a papíře a napsat si seznam. Při psaní se vám věci navíc ukládají lépe do paměti a díky tomu se budete umět v obchodě snadněji orientovat, když si budete pamatovat více věcí.

4. Buďte více specifičtí
Ptáte se, co máme na mysli? Pokud si po práci vždy jen řeknete: "Po cestě domů se zastavím v obchodě.", buďte více specifičtí při stanovování svého záměru! Místo této věty zkuste raději říci: "Když vystartuji z práce, projdu po hlavní silnici k nejbližší světelné křižovatce, na které zahnu směrem na Brněnskou a budu pokračovat až na Heyrovského." Výzkum ukázal, že i když na to nemyslíme, tyto předvídající vzpomínky vždy zůstávají v našem podvědomí a objeví se tehdy, když je potřebujeme. Tak či onak, čím více podrobností můžeme přidat do naší paměti, tím dáváme naší mysli více způsobů jak efektivně využívat paměť.

5. Udělejte si z toho zábavu
Kdo řekl, že posilování vaší paměti musí být nudné? Přestěhovali jste se do nového města? Před odchodem z domova si nastudujte mapu a zkuste se orientovat podle toho, co jste si zapamatovali. Až v krajní nouzi použijte GPS nebo pomoc kolemjdoucího. Napsali jste si seznam potravin, co máte koupit v obchodě? Nevyndávejte si z kapsy papír, ale zkuste hledat ve své mysli, co jste si na něj napsali.

Autor: Martina Dvořáková