Dárek v podobě zážitku zajistí emoci ve třech úrovních

Štěstí si sice nekoupíme za peníze, ale mohou být prostředkem k tomu, aby byli lidé šťastní. A nemusí to být nutně spousta peněz. Úměrnost tady neplatí. Ale hodně záleží i na formě, jakou chceme své blízké, ale i cizí lidi v nouzi, udělat šťastnými.

Dárek v podobě zážitku zajistí emoci ve třech úrovních

Šlechetnost
Peníze jako zdroj radosti pro někoho jiného? Možná i vy patříte mezi lidi, kteří pravidelně přispívají na charitativní akce, případně podporují konkrétní útulek či organizaci. Šlechetnost je vlastnost, kterou nemusíte vystavovat na obdiv, ale kdesi uvnitř v koutku srdce se její plody projeví. Projev díků, milé slovo, či například kresba nebo dopis z dětského domova, do kterého pravidelně posíláte školní potřeby a oděvy, dokáží vyvolat opravdu pěkné emoce.

Smysl pro obdarování
Nemusí to být brilianty nebo nejnovější elektronika. I drobné dárky či jen pozvání na kávu nebo oběd může být cestou k tomu, abyste se cítili spokojenější a šťastnější. Potvrzují to i výzkumy. Prokázalo se v ní, že koupit capuccino pro přítele či kolegu vás udělá šťastnějšími, než když ho kupujete jen pro sebe. Důvodem je fakt, že vás lidé v interakci vnímají jinak, pozitivněji. A vy se cítíte šťastnější.

Zážitky
Některé zážitky se obejdou zcela bez peněz, na některé jich je potřeba méně (divadlo, muzeum, koncert), na jiné trošku více (dovolená, večeře v luxusní restauraci). Jedno je však jisté - utrácení peněz na zážitky vám přináší mnohem větší pocit štěstí a naplnění, než jejich utrácení na hmotné věci. Důvodem je podle psychologů až tříúrovňová emoce - očekávání zážitku, jeho samotné prožívání a vzpomínky, které po něm zůstanou. Platí také, že čím nezvyklejší zážitek byl, tím déle přetrvává vzpomínka, která se k němu váže. I proto je investování peněz a úspor do zážitků prokázaným způsobem na dosahování pocitu štěstí.

Autor: Martina Dvořáková