Den matek aneb Proč milujeme své maminky?

Proč milujeme své maminky? Zajímavá otázka, která většinu z nás ani nenapadne. Prostě je milujeme a nepřemýšlíme proč. Ale kdybychom se zamysleli, jaké odpovědi by nás napadaly nejčastěji? Deset vám jich nabídneme. Myslíte, že mezi nimi bude i ta vaše?

Den matek aneb Proč milujeme své maminky?


1. Obětovala kus svého života, aby přivedla na svět právě vás
Porod je jedním z nejemotivnějších, ale zároveň nejnáročnějších momentů v životě ženy. Je to do jisté míry zlom v životě ženy - matky, odkdy její život už není o jednotném čísle, ale o množném.

2. Dokázala se obrnit vůči našim pubertálním výlevům
Puberta dokáže s některými dětmi pořádně zamávat. Ne každá matka však ví, jak se k takovému dítěti chovat, i když jde o její vlastní. Nadhled, trpělivost, ale zároveň určitá pravidla jsou nezbytností.

3. Nešetřila na vás ani v dobách, kdy neměla z čeho
Správná matka by pro své dítě udělala cokoliv. Výjimkou není ani finanční zabezpečení potřeb. Je mnoho žen, které dokázaly pro své dítě udělat maximum a vzdaly se svých nároků na úkor toho, aby jejich dítě mělo doslova základ životních potřeb či kvalitní vzdělání.

4. Zvládá vydělat na rodinu a vedle toho i výchovu
Málokterá rodina si dnes může dovolit, aby se žena starala jen o domácnost a vychovávala děti. Pracující matka není tedy žádnou raritou. Je to právě ona, která nese na ramenou množství břemen a přesto si na nic nestěžuje.

5. Je zároveň vaší nejlepší kamarádkou
Doba výrazně ustoupila od vykání si s matkou a vztah matky a dítěte (zvláště dcery) je založen zároveň na kamarádské bázi. Matka je ta, která nás zná nejvíce a ví, jak nám poradit. Konečné rozhodnutí ale nechává na vás.

6. V nejhorších chvílích je přítomnost matky lepší než léky
Každý jsme jistým způsobem dítě a to po celý život. Ve chvílích, kdy si myslíme, že jsme dospělí se nám však často zhroutí celý život. Alespoň my máme ten pocit. Ta osoba, která nám je nablízku vždy v takových případech a to i o půlnoci, je opět matka.

7. (Ne) musela se za vás nikdy stydět
Největší vděčností, jakou můžeme své matce dát je, že bude na nás hrdá. Není nic horšího, než když se matka stydí za své dítě a nedrží s ním. Častokrát ji však život i k tomuto aktu vede a proto je úžasné, když nám umí poskytnout důvěru.

8. Je to jediný člověk, který vždy stojí na vaší straně
Správná matka si své dítě chrání a pokud mu někdo ubližuje, postaví se za něj, ať ji to stojí cokoliv. Obzvláště v těžkých životních situacích dokáže riskovat víc, než leckterý akční hrdina.

9. Silná žena, která vás nikdy nechtěla zatěžovat svými problémy
Matky prožívají naše problémy mnohdy více, než my sami a na druhé straně ony samy nikdy nechtějí své děti zatěžovat těmi svými. To, že se na nás usmívají ještě neznamená, že mají jednoduchý a bezproblémový život.

10. Status matky a obdiv nepatří jen biologickým matkám, ale i jiným ženám
Ne každý má to štěstí mít svou matku. Obdiv si rozhodně zaslouží všechny ženy, které sice dítě nepřivedly na svět, ale úlohy matky se zhostily stejně, jako kdyby vychovávaly vlastní děti. Faktem však je, že právě tyto ženy to mohou mít v životě s dětmi mnohem těžší.

Být matkou je tedy obrovským štěstím, ale zodpovědností zároveň
O tom, že dnešní ženy to nemají opravdu jednoduché nelze pochybovat. Zvládat rodinu i práci je opravdu obdivuhodné.

Autor: Lenka Kostková