Deset bodů, které pomůžou nejen našemu zdraví, ale i dobré náladě a pohodě

Kdo by nechtěl být zdravý a plný energie? Určitě ve svém okolí nenajdete člověka, který by si to nepřál. A na druhou stranu, když se pořádně rozhlédnete, ne jednomu schází oboje. Navíc, když chybí energie, je k chorobě velmi blízko. Ale co děláme proto, aby jsme měli energii, která nás před negativními vlivy ochrání? Téměř nic! Často si svým neustálým lamentováním nad tím, jak je všechno špatně, sami něco špatného přivodíme! A přitom stačí málo a budeme se cítit lépe. Začít je třeba u výživy, ale to není jediný bod, který nám pomůže k tomu, cítit se lépe.

Deset bodů, které pomůžou nejen našemu zdraví, ale i dobré náladě a pohodě

1. Výživa

Říká se: "jsme to, co jíme". Stravujeme se správně? Co bychom měli eliminovat? Odborníci na výživu říkají, že pravidelné snídaně nastartují náš organismus, zvyšují kreativitu, krátkodobou paměť, vyjadřovací schopnosti. Také se říká, že lidé, co snídají, jsou méně ohroženi nadváhou. Strava by měla být v průběhu dne pravidelná, ideálně tedy 3 - 5x denně ve stejnou dobu. Není to snadné, ale dobrou organizací práce a života se to dá zvládnout.

2. Voda

Pokud přistoupíme ke změně životního stylu, určitě bychom neměli zapomenout na pitný režim. Co pít? Nejlepší je čistá voda. Polévky, mléko, káva, zeleninové a ovocné šťávy se do množství přijatých tekutin nepočítají! Kolik pít? Nejméně ½ litru na 15 kg hmotnosti, samozřejmě záleží i na ztrátě tekutin (horké prostředí, fyzická aktivita). Je důležité, občas sledovat barvu moči, pokud je moč tmavá, je třeba přidat tekutiny. Kdy pít? Ráno na lačno sklenici vody a co nejméně pít během jídla, nezapíjet jídlo (raději se napít před jídlem, než po jídle), něco málo před spaním, neměli bychom jít spát žízniví, ale není vhodné pít hodně, abychom si zbytečně nerušili spánek.

3. Vzduch

Čistý vzduch je elixír života. Dýchacím cestám účinně pomáhají hory a čerstvý vzduch. Po delší době strávené v čistém prostředí se dýchání prohlubuje, čímž se buňkám dostává více kyslíku. A kyslík zase pomáhá mysli, zvyšuje energii a podporuje imunitní systém. Přesto dýchání často zanedbáváme, dýcháme mělce, rychle a bránici téměř nezapojujeme. Pomoci si můžeme správným dýcháním. Nadechujme se tak, že se nám rozšíří spodní žebra všemi směry, vzduch projde do celého břicha a nádech byste měli cítit až vzadu na zádech a dole na tříslech.

4. Pohyb

Bez pohybu zdravější nebudeme, pěstovat bychom ho měli pravidelně, přiměřeně věku a zdravotnímu stavu. Pokud máme zdravotní problémy, měli bychom se o tom, jaký je pro nás vhodný druh pohybu a fyzické zátěže, poradit s lékařem.

5. Slunce

Často se mluví o škodlivosti slunečního záření. Stále však platí rčení: "Tam, kde chodí slunce, tam nechodí lékař." Všeho moc škodí, ale správná míra slunečního záření je přímo pro naše zdraví žádoucí. Nesmírně důležitý je vitamin D, který pro potřebný pro stavbu kosti a životnost zubů. Vitaiín D působí také ve střevech na vstřebávání vápníku a ten nás chrání pro zlomeninami a osteoporózou. Slunce také snižuje produkci metalatoninu a chrání nás před depresemi.

6. Střídmost

Je to jedna ze sedmi ctností, předpokládá umírněnost, sebekontrolu, zdrženlivost, jakousi "brzdu". Měli bychom všemu, co nám škodí dokázat říci "NE".

7. Odpočinek

Důležitý je spánek, zajišťuje regeneraci organismu. Jeho nedostatek může způsobit řadu zdravotních komplikací. Obecně se doporučuje sedmihodinový spánek, ale záleží i na věku, či jiných okolnostech. Optimální čas spánku neexistuje. Spánkem se však nemůžeme předávkovat, pokud se má naše tělo dostatek spánku, probudí se.

8. Vztahy

Pro zdraví jsou vztahy velmi důležité, ale pozor, tak jak mohou být zdrojem síly, mohou být i škodlivé, zejména pokud se cítíme manipulováni. Pěstujme si dobré vztahy, posilujeme si své zdraví.

9. Psychika

Čím dál tím více lidí hledá původ svých chorob i v duševním stavu. Psychika a nemoci jsou propojeny. I myšlenky nám škodí. Pozitivní myšlení je určitě cesta za zdravím.

10. Ekologické smýšlení

Ohrožení naší planety se stává reálnou skutečností. Rozhodně k tomu přispívá konzumní společnost a ztráta morálních hodnot. Zájem o ostatní živé tvory a přírodu posiluje naše emocionální zdraví.

Rada na závěr

To, jak se budeme starat o své zdraví je v našich rukou, pro svou psychiku, vyrovnanost, životní energii můžeme udělat víc, než si myslíme.

 

Autor: Lenka Kostková