Deset příznaků, které ženám signalizují menopauzu

Menopauza, neboli přechod je velmi citlivé období v životě ženy. Hormonální změny, kterými končí plodnost ženy je provázeno typickými, ale i méně specifickými příznaky. Hlavním příznakem bývá nepravidelná menstruace, spolu s návaly horka a přecitlivělostí. Ale příznaků, že se blíží menopauza je podstatně víc.

Deset příznaků, které ženám signalizují menopauzu

1. Bušení srdce
Změna hormonální hladiny ovlivňuje i činnost srdce. Těsně před nebo po příchodu do menopauzy tedy můžete pociťovat i nepříjemnosti v jeho oblasti. Ty se projevují především náhlým a velmi rychlým bušením, které vám zároveň jakoby vyrazilo i dech. Budete se cítit náhle malátná a budete potřebovat chvilku si posedět, abyste si odpočinula. Toto se bude objevovat s blížící se menopauzou stále častěji.

2. Záněty močových cest
Důvodem je, že močové cesty nejsou natolik chráněny. Vaše imunita se automaticky snižuje a kvůli tomu dochází i k opakovaným zánětům. Už při objevení se prvního tohoto problému v období před menopauzou, byste měla začít užívat vitaminové léky, které vás chrání právě před zánětem močových cest.

3. Inkontinence
Spolu s častými záněty souvisí i inkontinence. V této době totiž výrazně ochabne svalstvo v pánevní oblasti a kvůli tomu často začne mnoho žen trpět inkontinencí. Je proto mimořádně důležité začít s pravidelným cvičením a posilováním, abyste předešli vážnějším komplikacím, které si pak později vyžadují i ​​operační zásah.

4. Bolesti v oblasti hrudníku
Ty se projevují bodavý bolestí, která postupuje směrem od páteře dopředu. Za ni částečně mohou problémy se srdcem, které jsou způsobeny příchodem menopauzy. Ale mnohem častějším problémem bývá zvýšená hladina cholesterolu, která v tomto období nastává právě kvůli hormonálním výkyvům. Z toho důvodu vzniká i častá nepříjemná bolest, která má přetrvávající následky.

5. Začnete se vyhýbat společnosti
Příčiny mohou být hned dvě. V první řadě je to zhoršení zdravotního stavu, opakující se bolesti a komplikace, které vás přímo ženou do izolace, kde si chcete v klidu odpočinout od všech těchto starostí. Druhou příčinou jsou časté výkyvy nálad. Nemáte chuť se setkávat s někým cizím, raději chcete být sama a nechcete se rozčilovat nad ničím a nikým, takže většinu dní trávíte v takovém klidu a tichu.

6. Problémy se spánkem
Výše zmíněné problémy a zejména prudké změny nálad a tendence k větší nervozitě způsobují i ​​výrazné problémy se spánkem. Ženy se navíc často v noci budí zpocené a i v této době pociťují velké návaly horka a bušení srdce. Aby se tohoto problému zbavily, měli by se naučit před spánkem použít nějaké relaxační metody, které je uklidní a pomohou jim následně i dříve usnout.

7. Problémy v milostné oblasti
V první řadě žena ztrácí přirozenou vlastnost vlhnutí v oblasti klína. Z toho důvodu musí používat stále častěji lubrikační gely. Chuť na milování pomalu upadá a tato činnost se dostává na okraj jejích zájmů. Často přichází i znechucení nad svými partnery, které je však také způsobeno hormonálními změnami. Najednou jí jinak voní, nezdá se jí kvůli tomu atraktivní a milování s ním je pro ni utrpením.

8. Horší kvalita pleti
Zatímco se v pubertě odrazí hormonální změny na pokožce vyrážkami a mastnou pletí, v tomto případě nastane opačný efekt. Mnoho žen v době před menopauze trpí někdy až extrémně suchou pletí. Kvůli tomu musí změnit kosmetiku a dbát na velmi důkladnou hydrataci. Ideální je začít častěji používat i přírodní oleje, které dobře promastí pokožku.

9. Zhoršená kvalita vlasů
V tomto období budete znát i výrazně horší kvalitu vlasů. Opět za tím můžete hledat vaše hormonální změny. Ty způsobí v první řadě mdlou barvu a lámavost vaší koruny krásy. K tomu se přidá i časté vypadávání vlasů. Jedinou pomocí je užívání vitaminů, které budou působit jako botox a výrazně je díky tomu oživí.

10. Ochabnutí svalstva
I když strávíte v posilovně týdně několik hodin, už nikdy to nebude tak jako dříve. Vaše svaly pomalu přestanou být tak pevné a v některých kritických místech se příchod menopauzy projeví nárůstem hmotnosti. Konkrétně to lze pozorovat na ztrátě pevnosti prsou a přibrání v oblasti pasu.

Autor: Lenka Kostková