Děti by kvůli svému zdraví, měly co nejméně sedět

Děti by měly sedět co nejméně
Dnešní generace je generací sedících dětí. V poloze vsedě tráví mnohem více času, než je zdravé.

Děti by kvůli svému zdraví, měly co nejméně sedět


Málo pohybu a mnoho sezení způsobují nesprávné držení těla, předsazení lopatek dopředu, odstáváni lopatek a různé jiné deformace. Vsedě je páteř přetěžována, není to pro ni přirozená poloha na dlouhý čas. Při sedu se totiž porušuje dvakrát esovité prohnutí páteře, vyrovnává se, až deformuje do zakulacení, ať už sedíte na čemkoliv.
Proto je podstatné, aby děti seděly co nejméně - za psacím stolem by měly pouze psát.

Číst či hrát si, ale dá se i v poloze ležmo. Přestože prvňáci jsou různě vysocí, ve škole sedávají ve stejně velkých lavicích. To už rodiče nemohou ovlivnit, ale mohou dát na výběr židle, na níž si dítě píše úkoly doma. Dnes je na trhu velké množství různých typů židlí, od klasických tvrdých dřevěných, přes kolečkové až po míče. Která z nich je pro prvňáka nejlepší?


Míč i dynamická židle jsou určitě dobré. Na míči musí tělo, i když podvědomě, i při sedu udělat práci, pracují a posilují se svaly a rehabilitují se. Mezi klasickou pevnou  židlí nebo kolečkovou zásadní rozdíl není, spíše je důležitá nastavitelná výška židle podle výšky dítěte.  Dítě by mělo mít nohy pevně opřené o zem tak, aby tvořily pod stolem pravý úhel. Pokud sedí za vyšším stolem, správnou polohu může vyřešit i malý stoleček pod nohy či jiná pevná podložka.
Správné sezení je, když má dítě pod stolem nohy pevně opřené o podložku (o zem nebo alespoň o stupínek) tak, aby nohy tvořily pravý uhel, když má židle nastavitelnou výšku, aby se dala přizpůsobit výšce dítěte a výšce stolu.Míč nebo dynamická židle jsou dobré, protože tělo i při sedu pracuje a svaly se rehabilitují .

Autor: Martina Dvořáková