Diagnóza - nedostatek přírody

Porucha nedostatku přírody jako novodobá diagnóza. Dětští psychologové ji diagnostikovali dětem, které se nehýbou a vysedávání před počítačem a televizorem jim požírá nejvíce drahocenného času. Konstatovali, že děti, které nechodí do přírody, jsou nesoustředěné, mají zvýšenou hladinu stresu a mnohé z nich jsou obézní. Naopak ty, co chodí do přírody často, lépe se ve škole koncentrují a logicky uvažují.

Diagnóza - nedostatek přírody

Příroda nám dodává novou energii, redukuje stres, osvěžuje tělo i ducha. Cvičení venku je nejrychlejší cesta jak se dostat do fyzické a duševní pohody a posílit imunitu. Příroda má totiž podobný účinek jako sport - čistí mozek. Už krátká procházka v lese pomáhá zbavit se únavy. Svaly se natáhnou a dýcháním se posílí krevní oběh a trávení.

Žijeme v umělém světě, plném umělých výkladů, obchodních domů, a velmi málo chodíme do přírody za účelem nechat se jí obejmout. Nemocní jsme proto, že se stravujeme umělou stravou, žijeme pod tlakem, nemluvě o smogu.

Člověk žijící v rychlém, stresujícím životě, právě zde najde svůj klid. Příroda je vládce, člověk je jen její maličkou součástí. Kdo to pochopí, může s ní žít v harmonii.  Městskému člověku se to může zdát směšné. Ale když sedíte u okna a spatříte srnky, které se přijdou napást, cítíte vřelý, objímající pocit. A lidé tyto pocity potřebují stále více.

Život na vesnici nikdy nebyl jednoduchý. Naši předkové museli brzy ráno vstávat a spíše než sebe nakrmit zvířata. Pak se vydali pěšky do práce, třeba i v mínus dvacetistupňových mrazech. Přesto se usmívali a byli šťastní. Dožívají se 80 - 90 let a umírají většinou ve spánku. Konečně i problémy zvládali lépe než my za pochodu.
Lidé využívali stromy na meditace již odpradávna, získávali z nich sílu a moudrost. Věřili, že když pod nimi sedí, dodává jim to pozitivní energii - důvěřovali se jim nebo je objímali. I král Artuš měl svůj oblíbený dub a král Matěj lípu u Bojnic. Dub údajně pomáhá slabým lidem nabýt sílu a energii, lípa nešťastně zamilovaným, jedle umí pozvednout sebevědomí a bříza odstraňuje podrážděnost. Stromy pomáhají vnitřní očistě.

Faktem je, že lidé na vesnici uměli téměř na každou nemoc najít bylinu a vyléčit se. Ať už se jednalo o ránu nebo třeba nespavost. Samota v přírodě očišťuje i při cestování. Jedině sám může člověk přijít na to, co na něm vadí druhým.

Autor: Lenka Kostková