Dieta cestou zpátky do pravěku

Paleodieta - dieta zejména pro muže. Takzvaná paleodieta, která je výsledkem inspirace starší dobou kamennou, vychází z názoru, že pokud základ stravy tvoří maso, nelze se přejídat ani přibírat. Za 40 tisíc let se u člověka výrazně změnil způsob života i stravování, ale genetická výbava zůstala prakticky nezměněna.

Dieta cestou zpátky do pravěku

Myšlenka "pravěké diety" se poprvé objevila koncem osmdesátých let minulého století. Větší pozornost však získala až na přelomu tisíciletí. O její propagaci se zasloužil především Loren Cordain, odborník na výživu z univerzity v Coloradě.

Zastánci paleolitu stravy vycházejí z dvou teorií :
1. Rozhodně je strava principiálně založená na konzumaci masa, nelze se přejídat a přibírat, protože maso zasytí.
2. Paleolitický způsob stravování je vhodný i pro současného člověka, protože na rozdíl od složení jeho stravy, jeho genetická výbava zaznamenala pouze minimální odchylku.

Pravěcí lovci a sběrači byli podle tvůrců teorie paleolitického stravování zdraví, odolní a bez známek obezity. Dnešní člověk samozřejmě žije úplně jinak než člověk v pravěku a na mnoha jeho zdravotních problémech se podepisuje například stres; ale kdo může tvrdit, že neustálé shánění potravy a zápas s mamuty nebyly stresové? Podle stoupenců paleolitické stravování lidský organismus prostě neměl čas se přizpůsobit na průmyslově vyráběnou potravu a pohodlí. Vznikl tak rozpor mezi životními podmínkami, pro které jsme byli určeni a v nichž žijeme dnes. Mimo jiné nemáme dostatek pravidelného pohybu a nepotřebujeme atavisticky úsporný metabolismus a vytváření tukových zásob, které pravěkému člověku pomáhali přežít, dokud se na obzoru neobjevil mamut nebo jiný zdroj obživy.

Propagátoři paleolitu doporučují konzumovat zejména zvěřinu a ryby, protože v porovnání a masem chovných zvířat obsahují méně tuků, které jsou zároveň prospěšnější. Zeleninu a semena považují za nezbytný zdroj vlákniny a ovoce za důležitý zdroj sacharidů. Ortodoxnější zastánci pravěké stravy odmítají mléčné výrobky, které nebyly v době paleolitu dostupné; tvrdíc, že kravské mléko na rozdíl od mateřského mléka není určeno pro trávicí trakt člověka. Stejně principiálně odmítají obilné výrobky, které jsou podle nich zbavené všeho hodnotného, co zrno přináší; poukazujíce na studie, které spojují konzumaci výrobků z mouky s poruchami metabolismu, zvýšenou hladinou cholesterolu a vysokým krevním tlakem.

Kdo se však rozhodne vyzkoušet paleolitický způsob stravování, měl by vzít v úvahu skutečnost, že paleodieta nevěnuje velkou pozornost "detailům", jako je lidská typologie, pohlaví či věk. Například je známo, že většině žen vysoko proteinová strava nevyhovuje. Pravěká dieta bude tedy asi zejména pro muže.

Autor: Lenka Kostková