To, že se sezením zvětšuje pozadí, není věc neznámá. Ale nyní to potvrdili i vědci. Tlak, který tělo vyvíjí na hýždě, způsobuje jejich zvětšování. Ale co s tím dělat? Přece všichni někdy sedíme, a právě v této partii přibírat nechceme.
V boji proti obezitě nestačí jen sledovat denní příjem kalorií
Pomocí experimentu to zjistil izraelský vědec Amit Gefen, který se profesionálně zabývá proleženinami paralyzovaných lidí upoutaných na vozík či postel. Při prohlížení záběrů jejich svalové tkáně z magnetické rezonance zjistil, že tukové buňky po čase začnou pronikat do svalů. Gefen tento fenomén sledoval v sérii pokusů, kde umístil vrstvu tukových buněk na kus elastické látky, kterou natáhl, čímž simuloval tlak. Další vrstvě tukových buněk poskytl stejné živiny, ale nenatáhl ji. Po dvou týdnech obsahovala první skupina buněk mnohem větší množství tuku, přičemž po čtyřech týdnech to bylo už o 50 procent více než u druhé skupiny. Tým vědců také pomocí podobných experimentů pozoroval, že preadipocyty se změní na tukové buňky a produkují stále více tuku tehdy, když jsou vystaveny dlouhým obdobím mechanického tlaku. To se děje například při ležení a sezení. Buňky reagují na prostředí kolem nich. Tukové buňky produkují větší množství triglyceridů (nejběžnější druh tuku v lidském těle) rychlejším tempem, když je vystavujeme statickému přetěžování. Výsledky výzkumu publikované v prestižním americkém časopise poukazují na to, že v boji proti obezitě nestačí jen sledovat svůj denní příjem kalorií. Je třeba si také dávat pozor na sedavý způsob života a netrávit většinu dne za stolem. Spoustu činností lze vykonávat i během chůze a omezit sezení jen na nezbytně nutnou dobu. Přece chceme pěknou postavu, nebo ne?
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.