Jste zastánci přírodní kosmetiky? V obchodech sice prodávají "přírodní " kosmetiku, ale když si přečtete složení, tak už vám tak zcela přírodní nepřipadá? Ne, nezdá se vám to, i přípravky s označení přírodní nemohou být zcela bez konzervantů, protože to by potom nemohly volně ležet na pultech obchodů rok od svého data výroby. Ale sami, pro vlastní potřebu, si zcela přírodní prostředky k péči o tělo snadno vyrobíte. Zkuste třeba kokosový antiperspirant.
Výroba tuhého antiperspirantu
Opravdu, výroba tuhého antiperspirantu v domácím prostředí je velmi jednoduchá. Jen je třeba nakoupit kvalitní esenciální oleje a plastové obaly (můžete použít i obal z vypotřebovaného zakoupeného antiperspirantu nebo jakoukoliv menší uzavíratelnou dózu), jedlou sodu (doporučujeme koupit v lékárně) a kukuřičný škrob (Maizena) z prodejny s potravinami a kokosový olej z prodejny se zdravou výživou.
Rehabilitace kokosu
Paradoxně, na rozdíl od antiperspirantů, právě před ním totiž mnozí odborníci varují. Nezakazují ho používat, ale tepelně upravovat. Jinými slovy, nemáme na něm vařit. Podle některých studií se vysokými teplotami znehodnocuje, dokonce v něm vznikají karcinogenní látky. Na talíř tedy nepatří. Do koupelny však ano. Protože tepelně neupravený kokosový olej naopak tělu prospívá. Bělí zuby, vyživuje suchou kůži i vlasy. A skvělý je i na výrobu mnoha kosmetických vychytávek. Například právě na domácí sprej proti pocení. Jen je ho potřeba udržovat v chladničce, protože v teple se hned roztaje.
Jak na to
150 g kokosového oleje rozpustíme ve vodní lázni. Stačí minimálně zahřát a když začne tát, odstavit a začít míchat, než v tekutině neroztají všechny tuhé části. Pak vsypeme 10 g kukuřičného škrobu a 27 g jedlé sody (bez hliníku z lékárny!). Vyšlehejte a přidejte ani 10 kapek levandulového a vanilkového oleje a na závěr 4 kapky rozmarýnového oleje. Přelijte do tuby a nechte ztuhnout v chladničce.
Co s ním?
Před použitím je dobré potřít si podpaží krystalem kamence, prodlouží to působení. Potom naneseme ztuhlý antiperspirant. Vanilka překryje pach, rozmarýn brání množení bakterií a levandule uklidní kůži.
Upozornění na závěr
Pokud po pár dnech antiperspirant trochu zhnědne, vůbec nevadí. Jde o neškodnou oxidaci, která nemá vliv na účinnost antiperspirantu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.