Domácí mazlíčci dokáží lidem prodloužit život

Chcete si prodloužit život? Pořiďte si domácího mazlíčka! Ano, i takhle by mohl znít recept na dlouhověkost. Ale ono to tak snadné přece jenom není. I když, kdo ví...

Domácí mazlíčci dokáží lidem prodloužit život

Jak domácí zvířata zlepšují zdraví?
Některé způsoby jsou zjevné a snadné, další skryté a na první pohled až nadpřirozené. Jedno je však jisté. Lidé, kteří žijí se zvířaty, jsou zdravější, vyrovnanější a často i společensky úspěšnější. A čím déle soužití trvá, tím jsou výhody výraznější. Nejlepší je pořídit si kotě či štěňátko, pokud máme zůstat u nejoblíbenějších zvířecích "parťáků", a dát mu domov na celý jeho život.

Fyzické zdraví
Už když hladíte huňatý psí nebo kočičí kožíšek, můžete sledovat, jak se pomalu uklidňujete. Klesne vám tlak a zlepší se nálada. Pokud k tomu připočteme pravidelné procházky se psím přítelem, či toulky přírodou s větším psem, přínos pro zdraví je evidentní. Ukazuje se však, že kočka a pes hrají také roli v prevenci u některých druhů rakoviny (například Non-Hodgkinův lymfom, ačkoli se přesně neví, proč), při cukrovce, srdečně-cévních onemocněních. Zvířecí přátelé zásadně pomáhají v případě civilizačních onemocnění. Není to však jen o množství pohybu, ke kterému vás motivují zejména psi. "Chlupáči" na lidi a jejich zdravotní problémy působí až zázračně.

Psychické zdraví
Senioři se zvířátkem se cítí potřební a více naplnění než jejich osamělí vrstevníci. Dětem zase pes či kočka zlepšují imunitu. Ale nejen to. V porovnání s dětmi bez zvířete se umí o sebe lépe postarat, jsou soustředěnější a duševně vyspělejší, což se ukazuje již v mateřských a základních školách. Dospělí milovníci zvířat téměř neznají deprese a neurózy, které jsou časté v dnešním uspěchaném světě. Mnohem lépe zvládají stres, dokážou mu často předcházet, lépe a vhodněji něj reagovat a zbavit se ho. Mnozí majitelé psů či koček říkají, že se se svými životními partnery seznámili na výstavách nebo jen tak při "venčení". Sousedské rozhovory během procházek také pomáhají bojovat proti anonymitě sídlišť, kde často soused nezná souseda. Pejskaři se však znají všude na světě. Budování sociálních vazeb i tímto způsobem může pozitivně ovlivnit stav psychiky.

Jak se zvířatům odvděčit
Abyste měli ze svého štěňátka či koťata užitek co nejdéle, je dobré dávat mu jen tu nejlepší péči. V období růstu je přiměřená strava nejdůležitější, zvířata mají mnohem větší nároky na stravu, než dospělá zvířata. Výživa po narození a v období růstu je klíčová. Jen vyvážená a nutričně správně poskládaná potrava dokáže pokrýt vysoké energetické nároky organismu ve vývoji. Pro kotě potřebujete kromě misek na vodu a potravu i nízkou nádobu, kam bude vykonávat potřeby. Nedávejte ji blízko místa na krmení, kotě buď přestane chodit na záchod, nebo se odmítne krmení. Kočky také potřebují stojan nebo strom, na který budou moci lézt, vyhnete se tak potrhaným záclonám a poškrábání nábytku. Kotě po narození a v období růstu potřebuje někdy až třikrát více kalorií na kilogram váhy než dospělá kočka. I v dospělosti je však třeba kočky a psi krmit přiměřeně rase, hmotnosti a zdravotnímu stavu.

Autor: Lenka Kostková