Domácí mazlíčci v bytě s lidmi, kteří trpí alergií

Trpíte alergií na zvířata? To však ještě není důvod, abyste se jim zcela vyhýbali a doma nesměli mít žádného mazlíčka. Pokud se budete přidržovat těchto rad, i vy si můžete zvířátko pořídit.

Domácí mazlíčci v bytě s lidmi, kteří trpí alergií

Neexistují hypoalergenní zvířata, ale ...
Alergická reakce na zvířata je vyvolána bílkovinami v jejich slinách a kůži. Existují však plemena, které vylučují méně těchto alergenů.

Každý pes či kočka není stejný
Na plemeni skutečně nezáleží. Může se stát, že dva psi nebo kočky téhož druhu na vás budou působit zcela odlišně. Zatímco u jednoho budete stále kýchat, při tom druhém se alergie neprojeví. Je to velmi individuální, proto se doporučuje strávit s vybraným zvířátkem určitou dobu ještě předtím, než si ho definitivně vezmete domů.

Ověřte si, zda jste skutečně alergičtí na zvířata
Vaše alergie může souviset i s něčím úplně jiným. Psi a kočky přenášejí i různé pyly a zárodky plísní, čili příčina vaší alergie může být i zde. Navštivte tedy alergologa a nechte se vyšetřit a určit si přesnou diagnózu.

Udržování pořádku musí být priorita!
Pokud máte mírnou alergii na zvířata, ale rozhodli jste se i přesto jedno vlastnit, musíte důsledně dbát o pořádek a čistotu. Pořiďte si čističky vzduchu a vyhněte se těžkým závěsům a kobercům. Zvolte raději rolety a dřevěnou podlahu, které se lépe čistí a alergeny se v nich až tak neusazují.

Zvolte mazlíčka, který má méně srsti protože žádnou
Srst psa sama o sobě nezpůsobí reakci, ale samotné buňky v kůži, ty se však rozšíří i do srsti. Takže mít například psa, který má méně srsti, může být výhodou. Dnes existují už i bezsrsté druhy psů a koček (čínský chocholatý pes, Sphynx kočka ...), ty vás určitě nevystaví problémům jako jsou kýchání a kašlání.

Vyberte si mazlíčka, který vyžaduje důkladnější péči
Nejčastěji jsou to drobnější bytoví psi (čivavy, krysaříci...). Veterináři se domnívají, že pokud svého psa myjete jednou týdně a pravidelně kartáčujete, může to dopomoci ke ztrátě alergenů v jeho srsti.
 

Autor: Martina Dvořáková