Domácí pesto je nejzdravější, pokud ho připravíte v mramorovém hmoždíři

Pesto je druh studené omáčky, jejíž původ najdeme v severní Itálii. Slovo pesto je odvozené z italského slova “pestare”, což česky znamená tlouci, mlátit. Jedná se pochutinu, která má mnoho variant. Je možné ho koupit, ale také snadno připravit doma.

Domácí pesto je nejzdravější, pokud ho připravíte v mramorovém hmoždíři

Milovníkům italské kuchyně je pesto důvěrně známé
Za jakýsi základ lze považovat bazalkové pesto. Připravuje se z čerstvých lístků bazalky, olivového oleje, česneku, piniových oříšků a soli. Do původního receptu se přidává i sýr, resp. tři druhy parmezánu. Pochutnávat si můžeme také na studených omáčkách připravených z medvědího česneku, pampeliškových listů, hrášku či máty. Představivosti se meze nekladou. Použité ingredience závisí rovněž na regionu, ve kterém se připravují.

Pesto si můžete udělat doma čerstvé
Pokud ho dáte do skleněné a dobře uzavřené nádoby, v ledničce vydrží několik dní až týdnů. Popřípadě lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Pokud se rozhodnete pro kupovanou alternativu, důsledně čtěte etiketu. Nejednou do pesta výrobci přidávají různá zahušťovadla, sóju nebo brambory. To už s opravdovým pestem nemá mnoho společného.

Dochutí přílohy, polévky, omáčky i maso
Původně se pesto připravovalo v hmoždíři, dnes se jeho příprava urychluje a zjednodušuje použitím mixéru. Už dávno neplatí, že pestem se ochuceny výlučně těstoviny. Můžete ho použít téměř na všechny pokrmy. Je výborné na ochucení příloh, jako například brambor nebo rýže. Přidává se do polévek a klidně s ním můžete zpestřit oblíbený zeleninový salát. Skvělou chuť dodá i masu či rybám, pokud ho použijete jako marinádu. Některá pesta výborně chutnají, pokud je jednoduše natřete na topinku či jakékoliv pečivo.

Pesto je zdravé
Pesto se připravuje ze zdravých ingrediencí, jako jsou bylinky, ořechy, různé druhy salátů, panenský olivový olej, česnek, semínka atd. Ty se tepelně neupravují. Buď se připraví tradičním způsobem, tedy roztlučením v mramorovém hmoždíři, nebo se smíchají. Podle některých gurmánů má však styk bylinek s kovovou částí mixéru vliv na chuť i výživovou hodnotu pesta. Z tohoto důvodu je lepší připravit ho tradičním způsobem. Navíc pesto se přidává k hotovým pokrmům, tedy se tepelně neupravuje. Díky tomu zůstává v použitých ingrediencích maximum výživných látek.

Autor: Martina Dvořáková