Těhotenství může kvalitu vlasů díky hormonální činnosti zlepšit, ale nemusí tomu tak být u každé ženy. Pokud patříte do kategorie těch, kterým naopak vlasy začnou padat a ztrácet na kvalitě, poradíme vám, co dělat.
Vypadávání vlasů
Pokud nepatříte do kategorie šťastných maminek, kterým hormony (konkrétně estrogen) kvalitu vlasů zlepšily, nezoufejte. Vypadávání vlasů je v těhotenství a zejména po něm poměrně běžnou záležitostí. Po porodu se hladiny hormonů dostávají do normálu a může dojít k nárazovému vypadávání vlasů, které bylo během těhotenství vlivem hormonálních změn omezeno nebo zastaveno. Ve většině problémů si zdravý organismus s tímto problémem poradí sám a situace se uklidní nejpozději do jednoho roku. Problém se ztrátou vlasů během těhotenství nastává tehdy, pokud je příliš intenzivní. V těchto případech je nutné poradit se s lékařem. Vypadávání vlasů v těhotenství může způsobit nedostatek železa, případně jiných důležitých látek.
Barvení vlasů během těhotenství
Barvení vlasů v těhotenství je dilematem mnoha maminek a liší se i názory odborníků. Vědci provedli v této oblasti mnohé výzkumy, které neprokázaly souvislost mezi barvením vlasů a vrozenými vadami děťátka, protože se přes pokožku vstřebává pouze nepatrná část barvy. Na druhé straně vědecké bádání nepotvrdilo skutečnost, že barvení je pro budoucí maminku bezpečné. Z tohoto důvodu je dobré vyhnout se barvení vlasů minimálně v prvním trimestru. Upřednostňujte přírodní barvy, které obsahují minimum chemických látek, případně barvy s krátkou dobou působení. Dbejte na bezpečnostní pokyny, které uvádějí výrobci v příbalových letácích!
Tipy pro péči o vlasy
• Pokud je to nutné, vlasy myjte každý den. Důležité je zvolit vhodné ošetřovací prostředky, ideálně na přírodní bázi.
• Vyhněte se působení horkého vzduchu, vlasy nechte volně uschnout. Zapomeňte na žehličky a kulmy na vlasy.
• Používejte kvalitní masky na vlasy. Naneste je na vlasy po osušení ručníkem, použijte hřeben s velkými zuby, aby se výživné látky dostaly do celé plochy vlasů. Nebojte se nechat masku na vlasech 30 až 60 minut. Aplikujte minimálně jednou týdně.
• Používejte speciální vlasové vodičky vhodné pro těhulky nebo oleje, které se vtírají do pokožky hlavy a podporují růst a kvalitu vlasů. 5 až 10 minut denně důkladně masírujte pokožku hlavy. Pak zabalte vlasy na 15 minut do teplého ručníku.
• Mokré vlasy jsou velmi citlivé, manipulujte s nimi opatrně.
• Krása vlasů je závislá od vitamínů, minerálů a stopových prvků. Doplňujte jejich v přirozené formě, výživové doplňky nejsou příliš vhodné. Zabezpečte organismu B-komplex, biotin, vitaminy C a E a samozřejmě zinek.
• Jezte dostatek mléčných výrobků, olivový olej, slunečnicová semena, sezam, hnědou rýži, mandle a fíky, které disponují pozitivními účinky na vlasy.
• V těhotenství dochází ke změně struktury vlasů - stanou se suchými nebo mastnými. Této skutečnosti přizpůsobte vlasovou kosmetiku.
Domácí recepty proti vypadávání vlasů
1. Smíchejte rozmačkaný banán s dužinou z melounu, přidejte několik kapek jojobového a olivového oleje. Naneste na vlasy a nechte působit.
2. Starý a osvědčený recept spočívá v masírování pokožky hlavy cibulovou šťávou, případně plátkem cibule. Dělejte tak denně alespoň několik minut.
3. Aloe vera je všestranným léčebným prostředkem. Smíchejte 1 lžičku šťávy z aloe vera, oleje z pšeničných klíčků a kokosového mléka. Používejte každý druhý den.
4. Před spaním naneste masáží do vlasů teplý olivový, případně kokosový olej. Zabalte do zahřátého ručníku a nechte působit celou noc.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.