Nezvládáte práci po práci? Tedy domácí práce za celou rodinu? Stále dokola opakující se činnosti jako praní prádla, vysávání, vaření nákupy a podobné vám již přerůstají přes hlavu? Zkuste si vše rozumně naplánovat, ale i zapojit ostatní členy domácnosti.
Práce v rodině se skládá ze tří oblastí
1. Vždy opakující se práce, které udržují životní prostor rodiny - mytí, praní, nakupování. Opakují se v pravidelných intervalech a někdo je musí udělat, aby mohla rodina normálně fungovat;
2. Různé aktivity členů rodiny musí být koordinovány a stejně je důležité udržet byrokratické základy rodiny - placení účtů, pojištění, banka, pošta ...
3. Narozeniny, výlety, nové zařízování, dovolené.......
To vše chceme stihnout. A tady jsou tipy pro vás, jak na to.
Měsíční plánovač
Pro práce, které se cyklicky opakují, se doporučuje sestavit si měsíční plánovač. Bude vás to stát jeden večer přemýšlení, ale zároveň vás odbřemení od situací, kdy bezradně běháte po bytě a nevíte, co máte dříve dělat. Pořiďte si čtyři rozvrhy hodin (přesně takové, jaké používají žáci ve škole) a postupujte následovně: Nejdříve si napište všechny práce, které v domácnosti je třeba udělat (každou zvlášť na malý lísteček), např.. umýt podlahu, vyměnit ložní prádlo, uklidit kuchyni, zamést chodníky, otřít lampy, umýt ledničku, umýt okna apod. Nyní roztřiďte všechny práce podle frekvence, jak často mají být dělány:
- denně - uklidit kuchyni, umýt nádobí
- každé dva dny - vyluxovat obývák, polít květiny
- každé tři dny nebo dvakrát týdně - nakoupit, zamést schody
- jedenkrát týdně - umýt koupelnu, vyprat ručníky
- každé dva týdny - vyměnit ložní prádlo
- každé tři týdny - uklidit místo s počítačem
- každé čtyři týdny - umýt ledničku
Toto jsou samozřejmě jen příklady. Sami nejlépe víte, jaké práce vykonáváte a jak často. Práce, které provádíte denně, napište konkrétně na jeden list. Nyní si předložte čtyři rozvrhy hodin - každý z nich představuje jeden týden v měsíci, tj. 1. týden, 2. týden, 3. týden a 4. týden. Do rozvrhů pište nejdříve práce, které děláte každé dva dny, tužkou (kvůli eventuálním změnám) pod každé pondělí, středa a pátek (nebo úterý, čtvrtek, sobota). Pak popřemýšlejte, kdy chcete dělat to, co děláte každé tři dny, pak jednou týdně, jednou za 14 dní a nakonec to, co jednou do měsíce - to přijde jen na jeden ze čtyř rozvrhů. Musíte přitom různě posouvat, přesouvat, mazat, dokud přijdete k rozdělení v množství 2 až 4 práce na jeden den. Rozvrh si můžete koncipovat i tak, že si necháte jeden den v týdnu zcela volný. Zastrčte si rozvrhy do průsvitného obalu a zavěste je na takové místo, aby je mohl každý člen rodiny, který se na domácích pracích podílí, dobře vidět. Pokud máte dostatek místa, zavěste plány pod sebe, pokud ne, vyvěste si vždy aktuální plán daného týdne. Na průsvitném obalu můžete fixem označit, kdo má kterou práci vykonat, nebo můžete "odškrtnouť", co již bylo uděláno. Po měsíci to můžete setřít vlhkým hadříkem a začít znovu. Když se budete řídit podle tohoto plánu, uvidíte, že se už nebudete cítit otrokem ve vlastní domácnosti, protože víte: Vše přijde na řadu, každá práce má svůj čas.
Kalendář
Nezbytnou pomůckou každé rodiny je kalendář, do kterého si všichni členové rodiny zaznamenávají své termíny. V obchodech už koupíte i rodinný plánovač. Je velmi přehledný, dětem i rodičům je určen samostatný sloupec. Nevýhodou však je, že děti si většinou všímají jen toho svého, a přitom snadno přehlédnou, že otec jim dnes nebude dělat "taxikáře", protože odjíždí na služební cestu. Mnohé rodiny mají dobré zkušenosti s naprosto obyčejným, na týdny rozděleným kalendářem. Do příslušného dne si zaznamená každý člen svůj údaj (např. u data 15. leden bude napsáno: Martin - 15.00 plavání). Při takovém způsobu snadno zjistíte, zda se jednotlivé termíny nepřekrývají.
Jídelníček
Pokud se vaše rodina nestravuje většinou v závodních, resp. školních jídelnách, doporučuje se vytvořit si jídelníček, a to nejméně na jeden týden. Hned budete vědět, co je třeba nakoupit (odpadá vám denní přemýšlení), a když zapojíte do plánování i děti, najde si každý alespoň jednou do týdne na talíři své oblíbené jídlo a zároveň se stane trochu tolerantnější vůči ostatním.
Nakupování
Určitě to velmi dobře znáte. Chystáte se do obchodu nakupovat, ale přemýšlení nad tím, co je třeba koupit, vás obírá o drahocenný čas. Většinou si i tak na všechno nevzpomenete a spoléhat se na to, že při prohlížení regálů vás to napadne, není zrovna časově ekonomické. Takto strávíte v obchodě mnohem více času. Řešení je jednoduché. Na nástěnku v kuchyni si připněte tzv.. nákupní lístek, do kterého vepíšete vždy to, co vám právě "došlo". Pak stačí vzít lístek a vzhůru na nákup.
Nástěnka
Možná doma jednu najdete, ale nejlepší jsou hned dvě. Na jednu si připnete fotografie, pohlednice z dovolené, data narozenin svých blízkých, na druhou důležité věci, jako rozvrhy hodin svých dětí, otevírací hodiny plovárny a knihovny, odjezdy autobusů, nejčastěji používaná telefonní čísla, pravidelné termíny tréninků, kroužků a pod. Na této nástěnce dostane každý člen rodiny místo vyhrazené na odkazy. Trochu času vám zabere pravidelné třídění přeplněné nástěnky, ale hlavně rubrika s přesnými časy vám ušetří hledání a rozpomínání.
Vytvořit
Pokud plánujete podniknout něco větší, budete potřebovat list papíru a tužku, abyste si zapsali, co budete potřebovat. Určitě jste si všimli, že člověka nikdy vše nenapadne najednou a v přesném pořadí. Sesbírejte své nápady do tzv.. paměťové mapy (v terminologii managementu se označuje jako Mind-mapping). Jde v podstatě o rozvětvený strom, přičemž každá větev představuje jednu složku. Takto máte vždy šanci něco přidat, co vás napadne později. Pokud máte mapu hotovou, vezměte barevné pastelky a zaznamenejte červenou - co chcete udělat; zelenou - komu musíte zavolat; hnědou - co musíte vyřídit písemně a modrou - co musíte nakoupit. Není v lidských silách zajistit, aby vše fungovalo stoprocentně, nejsme přece stroje. Uvědomte si ale, že někdy je třeba také udělat kompromis a vzdát se všech plánů. To je život a ten umí být i pestrý a nepředvídatelný, ale i tak krásný!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.