Drastické diety a léčba obezity

Drastické diety či různé přípravky na hubnutí. I po takových receptech už sáhl nejeden člověk po novoročním předsevzetí v touze posunout ručičku na váze směrem dozadu. Podle odborníků na zdravou výživu takové metody mají jen krátkodobý efekt. Zbavit se kil navíc doporučují jídlem v menších dávkách, změnou složení stravy a dostatkem pohybu.

Drastické diety a léčba obezity


Největším zlozvykem při shazování váhy jsou právě různé extrémní diety, například rýžová či zelná. Vždy je provází jojo efekt. Po jejich skončení se váha ještě zvýší oproti té původní. Zavádějící jsou podle prezidenta Ligy proti obezitě i různé v reklamách nabízené "zázračné" tabletky, náplasti či čaje na hubnutí, ale i v současné době populární takzvaná 90 denní rozlišovací dieta či dělená strava. Ani jedna z těchto diet nepatří do standardního způsobu léčby obezity a některé z postupů mohou být dokonce zdraví škodlivé. Naopak, podle odborníků je třeba se naučit racionálně přistupovat k výběru a množství jídla. Při správném hubnutí by prý člověk měl shodit maximálně kilo za týden. Hlavním cílem není přitom jen samotné snížení hmotnosti, ale její udržení.


Lékaři radí stravu si během dne rozdělit na více menších porcí. Základem každé redukce je pravidelnost ve stravování. To znamená, že žádné nárazové přejídání nebo přejídání ve dvou denních dávkách, ale pět, šest dávek. Snídaně by měla tvořit 15 až 20 procent z celodenního příjmu stravy. Mnoho lidí dělá chybu, že nesnídají vůbec, jdou jen s jednou kávou do práce. Zanedbává se také pitný režim. Pít je třeba nekalorické tekutiny, nejlepší je čistá voda, nízko mineralizovaná voda. Když čaj, tak neslazený.


Prezident ligy proti obezitě odhadl, že nadváhou trpí 1,5 milionu Čechů. Tito lidé by měli při redukci hmotnosti vyhledat už lékaře. Zdravotní riziko u žen představuje obvod pasu nad 80 centimetrů, u mužů nad 94 centimetrů.


Obezita je důsledkem toho, když člověk přijme více energie, než spotřebuje fyzickou aktivitou.  Neznamená to však, že člověk musí stále počítat kalorie a každé ráno stát na váze. Stačí, když do svého jídelníčku zařadí co nejvíce zeleniny a racionálních výrobků, které mají málo kalorií a jsou vázány na velký objem, a bude se vyhýbat vysoce kalorickým jídlům.

Důležitý je i pohyb, který by neměl chybět minimálně 30 minut pětkrát týdně.

Léčbu obezity doplňuje také poradenství psychologa a léky, které se nedají zaměňovat za "zaručené" volně prodejné přípravky. Lékaři radí omezit při hubnutí mimo jiné živočišné tuky, sladkosti, mastné maso či uzeniny. "Dvakrát do týdne maso úplně stačí, tam se preferuje spíše drůbež, jednou-dvakrát do týdne se doporučují ryby, jednou do týdne luštěniny. Jeden den v týdnu může být  odlehčovací, když se konzumuje pouze zelenina v syrovém stavu a ovoce. Zelenina by měla být součástí každého hlavního jídla. U mléčných výrobků by se měly zase preferovat nízkotučné, například probiotické jogurty.

Autor: Lenka Kostková