Důležité povinnosti není dobré odkládat, zbytečně unavují mozek!

S oblibou prokrastinujete? Že vám to nic neříká? Tak jinak. Odkládáte plnění důležitých úkolů? Aha, tak to už víte, o čem bude řeč! Ano, vysvětlíme si, čím je prokratinace nebezpečná, záludná a stresující, ale také zde najdete návod, jak se s ní vypořádat.

Důležité povinnosti není dobré odkládat, zbytečně unavují mozek!

Je těžké zlomit zvyk živený tak dlouho
Vzhledem k tomu, že jde o návyk, který jste si vybudovali pravděpodobně už jako dítě, bude těžké se ho zbavit. Nalepil se na vás a nesl se s vámi až po dospělost, kdy jste si našli práci.

Je nepříjemné přemýšlet o tom, jak dělat věci jinak
Může to být pro vás šokující, připustit si, že existuje možnost, že byste měli více času na věci, které chcete dělat, pokud se zbavíte negativních myšlenek o tom, co se vám nechce dělat.

Unavuje svůj mozek zbytečnostmi
Ano, tato šedá hmota v naší hlavě má svoji omezenou kapacitu. Pokud ji plníte opakujícími se zbytečnými a neproduktivními myšlenkami, omezujete schopnost jasně a efektivně myslet. Následně jsou inovativní způsoby řešení problémů a schopnost učit se omezovány, nemluvě o ničení kreativity.

Zvažte, jak zacházet se svým časem
Když se říkají věci typu: "Udělám to později." "To není tak důležité." "Nemusím to udělat teď." "Mám dost času." Zamyslete se, zda jsou opravdu tyto věty pravdivé. Pravděpodobně ne. Je to trochu jako při dietě. Dostanete chuť na koblihu a rozhodnete se ji sníst hned. Ale později z toho nebudete mít dobrý pocit. A pokud se to bude pravidelně opakovat, rozhodně nedosáhnete svého cíle, jen budete více a více frustrovaný.

Není to všechno jen o vás, je to také o ostatních!
K prokrastinaci často dochází při práci s týmy. Podle jistého výzkumu jsou zaměstnanci nejvíce frustrováni z pracovních setkání a čekání na výsledky práce ostatních. A toto vás může značně ovlivňovat.

Nezapomeňte, že je to zvyk
A ten můžete změnit. Zahrnuje to nejen rozpoznání takového chování, ale i přiznání si ho. Budete potřebovat vytrvalost a trpělivost, proto byste si měli najít věci, které vám pomohou k této změně, a také lidi jako podporu.

Je to o osobní odpovědnosti
Skutečně uděláte to, co říkáte a tehdy, když to přislíbíte? Pokud vaše odpověď zní "Ne.", pak blokujete nejen svou produktivitu, ale i celého pracovního týmu. Prokrastinace může v konečném důsledku poškodit váš vztah s ostatními. A pokud pracujete sólo, budete poškozovat sami sebe. Takže dělejte přesně to, co říkáte, a tehdy, když jste to slíbili, bez výmluv.

Zkuste metodu "co když potom ...?"
Co je třeba udělat, abyste se popohnalo kupředu? Představte si ten stres, pokud nestihnete udělat něco důležitého. Takových momentů se vyvarujete tím, že si stanovíte fixní datum, kterého se budete držet a vždy v ten den tuto povinnost i provedete. Časem to budete brát jako samozřejmost. Funguje to jako kouzlo, protože o tom již nepřemýšlíte a nemusíte se na to připravovat. Je to prostě něco, co víte, že je třeba udělat.
 

Autor: Martina Dvořáková