Slavíte nebo neslavíte Halloween? Připadá vám, že tento americký svátek nemá v našich končinách co pohledávat? Než ho úplně zatratíte, něco si o něm přečtěte.
Pravdou však je, že tento svátek pochází od starých Keltů
Slavili Samhain - svátek mrtvých. Věřili, že každý rok v poslední říjnový den duše mrtvých navštíví zem. Když si Římané podmanili Kelty v prvním století n.l., přebrali některé jejich zvyky a svátky. Přibližně v 8. století křesťanská církev ustanovila 1. listopad jako "svátek všech svatých" k uctění památky svatých. Během těchto svátků se konaly mše, které dostaly název Allhallowmas (mše blahoslavených svatých). Noc předtím byla známá jako All Hallows Eve - (před) večer všech svatých. A tak vznikl název Halloween. V 17. století mnoho lidí emigrovalo do Nového světa, což mělo vliv na slučování a uchování tradic různých kultur. V Americe se Halloween začal oslavovat "ve velkém" a u nás začal postupně zanikat. Třicátého prvního října se naši předkové převlékali za různé masky, protože věřili, že v halloweenskou noc vycházejí mrtví z hrobů na zem se pobavit. Měli strach, aby je mrtví nevzali cestou zpět s sebou, a tak se maskovali, aby je nikdo nepoznal. Postupně si rok co rok vyzdobovali příbytky v duchu Halloweenu, aby mrtvým zpříjemnili tuto jednu noc na zemi.
Halloween nebyl vždy radostným svátkem
Někteří lidé se báli, že je mrtví příbuzní potrestají, jiní si mysleli, že je to noc ďábla. Víceméně si lidé, aby zahnali strach, začali v tento svátek dělat "legraci a srandu". Naštěstí se však Halloween začal měnit na rodinný svátek. Lidé chodili "strašit" v kostýmech, konaly se prohlídky kostýmů, společenská setkání, karnevaly. Jen s malými změnami se uchovaly tyto svátky našich předků dodnes, tak proč v nich nepokračovat?
Oslavy Halloweenu u nás jsou ještě v plenkách a je nám jasné, že nebudeme běhat sami v masce od souseda k sousedovi,
ale můžeme se snažit vrátit trochu kultury k nám domů. Malé halloweenské ozdoby nikomu neublíží ani nikoho neurazí, a pokud si spolu s dětmi vyrobíme ozdoby sami, bude se nám tento svátek jistě velmi líbit.
Netopýr (od 4 let)
Netopýra nakreslete na černý nebo šedý papír a vystřihněte. Oči můžete nakreslit bílou tužkou nebo děrovačkou vystřihnout z bílé samolepicí tapety. Použijte jako dekoraci do okna nebo jej zavěste na nit a lepicí páskou nit přilepte na strop. Pokud chcete, můžete netopýrovi trochu poskládat křídla (na dvě až tři části) a bude vypadat, jakoby právě letěl.
Strašák z lýka (od 4 let)
Zhruba 15 cm trs lýka na obou koncích svažte. Přiložte ho k špejli a přes střed přiložte lýko dlouhé asi 30 centimetrů. Tělíčko svažte těsně pod rukama - vyrobíte tak hrudní koš. Spodek lýka můžete svázat buď do dvou stejně rozdělených nohou, nebo prostě ho na spodku přivažte na špejli. Jako hlavu můžete použít korálek s průměrem 3 cm nebo do kousku silonky vecpat kuličku vaty a silně zavážete. Nakreslete oči a ústa. Na hlavu můžete přilepit slaměný kvítek nebo kousky peříčka, případně lýko.
Duchové (od 3 let)
Pomůcky: ubrousky (nebo hedvábný papír), tvrdý papír, nit (drátek), nůžky, fixy. Postup: Z tvrdého papíru si vystřihneme dva kusy kruhů o průměru cca 2 cm (velikost hlavy závisí na velikosti použitého ubrousku). Ubrousek oddělíme na jemné části, uprostřed stlačíme prsty, aby nám vznikla malá sukýnka. Střed vlepíme mezi hlavu a duchovi sestřihneme sukýnku do oblouku. Menší děti mohou sukni odtrhnout. Nit zauzlujte a vložte do hlavy. Nakreslíme tvář a hotového ducha můžeme buď zavěsit, nebo naaranžovat do květin.
Malé tykvičky (od 3 let)
Pomůcky: oranžový papír z vlnité lepenky (nebo obyčejný tvrdý papír), nůžky (ořezávátko), tužka, fixy, žlutý papír. Postup: Na zadní stranu vlnité lepenky si nakreslíme dýni. Zrcadlově vystřihneme dvě dýně. Vyřízneme dýním otvory na oči, nos a ústa. Podlepíme žlutým papírem a slepíme tykve dohromady. Velké dýně jsou vhodné pro zavěšení do oken, na dveře ... a abychom spotřebovali všechen papír, vyrobme si i malinké tykvičky, mezi které před slepením strčíme špejli nebo květinářský drátek. Poslouží jako dekorace do květináčů.
Trvalý světlonoš (od 4 let)
Pomůcky: škrob, papír oranžové barvy, bílý papír nebo noviny, balón, voda, miska. Postup: nafoukneme balón a uvážeme ho tak, abychom ho v případě potřeby mohli dofouknout. Bílý papír potrháme na kousky cca 2 x 2 cm, namáčíme do vody a obalujeme jím celý balon. Potřebné jsou dvě vrstvy. Po mírném zaschnutí namáčíme do škrobu noviny a znovu oblepíme celý balón. Po vyschnutí opakujeme a opakujeme. Na poslední dvě vrstvy použijeme oranžový papír, abychom dýni nemuseli malovat. Po úplném zaschnutí vyfoukneme balón a začneme do tykve vyřezávat obličej světlonoše podle vlastní fantazie. Nejlépe je kašírovaný balón zavěsit, výborně schne v blízkosti radiátoru.
Ne vždy musí být výrobek dokonalý
Hlavní jsou zážitky a čas strávený v kruhu rodiny.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.