Dýně - okrasa zahrady, ale i zdravá potravina

Dýně patří mezi nejstarší kulturní plodiny. Původ má ve Střední Americe a existuje mnoho druhů tykve. Nejrozšířenější byla v minulosti zejména v Mexiku. Po objevení Ameriky se dýně dovážela do Evropy a Asie. U nás je nejrozšířenější dýně velkoplodá a tykev obecná. Velkoplodá má mohutné plody, které mohou vážit 30 a více kilogramů. Často vidíme i v televizi dýňové rekordmany, jejichž velikost je přímo neuvěřitelná.

Dýně - okrasa zahrady, ale i zdravá potravina

Dýně mají různá zabarvení slupky i dužniny
Je to jednoletá bylina s plazivou lodyhou. Její velké masité bobule slouží jako potravina nebo krmivo. Co se týče obsahu, kromě vody obsahuje sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny, enzymy, dusíkaté látky, minerální soli. Její semena obsahují až 25 % oleje.

Obsahové látky
Mastné kyseliny, rostlinný sterol, draslík, zinek, hořčík, železo, fosfor, měď, mangan, vápník, selen, jód, karotenoidy, vitamíny A, D, C, E, B - komplex, kyselina salicylová, enzymy.

Semena jsou velmi zdravá, avšak kaloricky bohatá
Mírně sladce chutnající dužniny se připravují na různé způsoby - pečené, dušené, jako polévka, koláč, chutney apod. Dokonce mezi gurmány jsou velmi oblíbené jako pochutina květy dýně.

Štýrská dýně
Velmi vzácná je štýrská " olejová dýně ". Z jejích semen se získává olej. Olej získaný ze semen této rostliny je tmavozelený, někdy se uvádí až kaštanově hnědý. Má nezaměnitelnou intenzivní, ale jemnou ořechovou vůni a chuť. Jde o 100 % přírodní olej bez přídavných a konzervačních látek. Získává se tak, že se velmi šetrným způsobem mele, praží a lisuje pouze z těch nejlepších vyzrálých tmavozelených jader dýní. Obsahuje volné nenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi a další vitamíny a minerály, prospěšné v boji proti volným radikálům. Má příznivý účinek na kardiovaskulární systém. Je to unikátní odrůda tykve, která se v průběhu několika staletí vyvinula přirozenou mutací díky vhodným klimatickým a půdním podmínkám ve vlhkých pahorkatinách jihovýchodního Štýrska ( Rakousko). Také je prokázáno, že tento olej má mimořádně příznivé účinky na močové cesty a prostatu.

Ale i semena z našich dýní se dají chutně upravit
Samozřejmě, můžete je konzumovat i v jejich zcela přirozené formě, jen je třeba je oloupat, ale také si je můžete doma upražit. Nejdříve je očistěte od vláken a vysušte v utěrce. Vyloupaná semínka promíchejte s ochuceným olejem - na šálek semínek lžíce oleje, ochucená fenyklem, anýzem nebo koriandrem. Osmahneme je ve vyhřáté troubě 10-15 minut. Podle chuti osolíme.

Kromě klasického kuchyňského využití má dýně ještě jedno zábavné použití
Tento zvyk se u nás usídlil naplno až v posledních letech, ale je velmi hezké vidět večer potmě rozchechtanou dýni, jak jí planou oči, nos i ústa. Také se pěstují různé dekorativní tykvičky, které jsou také velkou ozdobou v zimních košíčcích, zejména na Vánoce.

Autor: Martina Dvořáková