Dýně pro zdravé oči, prostatu, ale i na dobrou náladu

Dýně je v našich zemích známá především jako levnější varianta kompotu, kdy se přidávala ananasová tresť, aby připomínal ananas. V poslední době se těší značné oblibě i polévka z dýně Hokkaidó, ale to je tak asi vše, co je všeobecně známé, kromě svátku, kdy se vyřezávají z dýmě obličeje, do kterých si dává svíčka. Ale využití a zdravotních účinků dýně je nespočet.

Dýně pro zdravé oči, prostatu, ale i na dobrou náladu

Původ dýně
Dýně pochází ze Střední a Jižní Ameriky a její pěstování bylo známo už 4500 lety. Tato plodina byla pro Indiány velmi vzácná. Jedli nejen její plody, ale i listy dýně a jadérka, která mají diuretické účinky a jsou považována za afrodiziakum.

Vitamíny, minerály, antioxidanty
Dýně jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit naše tělo před rakovinou. Jsou nadopované sacharidy, které jsou pro nás zdrojem energie a také jedinečným koktejlem vitamínů a minerálů. Dužina je bohatá na vodu, vitamín C (tvorba kolagenu) a je jedním z nejlepších známých zdrojů karotenoidů, které jsou velmi důležité zvláště pro zdraví našich očí. K nim patří i vitamín A, který chrání oči před zákalem a poškozením v důsledku nadměrného vysoušení Pro srovnání, dýně obsahuje téměř dvakrát více vitamínu A než například mrkev. Dnes je také dobře známo, že látky, díky kterým má dýně (i jiné ovoce a zelenina) svou výraznou barvu (karotenoidy) pomáhají chránit tělo před nemocemi srdce, rakovinou a předčasným stárnutím. Dalším významným antioxidantem obsaženým v dýní je vitamin E. Ze skupiny vitaminů B obsahuje kyselinu pantotenovou (vitamin B5) a kyselinu nikotinovou (vitamin B3), nazývanou též niacin, která pozitivně působí na cévy a srdce, pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Nutnou součástí pro fungování organismu je thiamin (B1) ovlivňující nervovou soustavu. Vitamín B2 - riboflavin má za úkol štěpení tuků a cukrů, kromě toho je důležitý pro dobrý stav očí a pokožky. Z minerálů je nejvíce obsažen draslík, kterého je v dýni asi o pětinu více než v banánu. Dále pak zinek, vápník, železo, měď, magnézium, mangan a fosfor.

Dýňová semínka a dýňový olej
Dýňová semínka jsou velmi významnou součástí, protože jsou vitamínovou a minerální bombou. Vzhledem k obsahu aminokyseliny zvané cucurbitin, dýňová semínka představují spolehlivý způsob pro likvidaci vnitřních, zvláště pak střevních, parazitů. 

Zdravotní účinky dýně
U mužů dýně skvěle působí na udržení zdravé prostaty a stimulují produkci mužského pohlavního hormonu. Dýňová semínka dále pozitivně ovlivňují činnost močového měchýře, zažívacího ústrojí, svalovou stavbu, tlumí nevolnost spojenou s cestováním a jsou vhodná i v psychologické léčbě pro zmírnění deprese.

Autor: Lenka Kostková