Ekzém je onemocnění, které trápí už i malá miminka a "dopracovat" se k němu může i dospělý člověk všech věkových kategorií. I přes úplné vyléčení se toto kožní onemocnění rádo vrací. Léčba ale vyžaduje komplexní přístup a přísné dodržování rad kožních lékařů. A hlavně je třeba oprostit se od tradujících se mýtů, které nejsou k ničemu a ba naopak mohou nemoc ještě zhoršit.
Ekzém a mýty
Dlouhodobý stav s ekzémem způsobuje svědění, zčervenání kůže, vznik suchých a popraskaných míst. Až pět procent dětí a deset procent dospělých na celém světě trpí ekzémem. Kromě lékařských doporučení však mnoho z nich věří i různým mýtům, které je omezují. Existuje mnoho mýtů kolem ekzémů, přičemž některé mohou váš stav dokonce zhoršit. Například, pokud rodiče věří, že ekzém jejich dítěte je způsoben stravou, omezí mu sacharidy nebo jiné živiny. Změny v jídelníčku však mohou ještě více oslabit imunitní systém, čímž se stav zhoršuje. Které mýty nejsou pravdivé.
Strava není příčinou ekzému
Mnoho lidí přijde do ordinací dermatologů s ekzémem a mylnou představou, jak by se měl léčit. Nejběžnější mýtus je, že za toto onemocnění může strava. I když dítě s potravinovou alergií může být trochu citlivé, není to původem ekzému. Existuje mnoho spouštěcích mechanismů a klíčové je zjistit, které to v konkrétním případě jsou. Jen tak lze stanovit léčbu. Jen malý počet dětí s ekzémem, většinou ve věku do tří let, potřebuje změnu v potravě. Žádné přehnané omezování však nepomůže. Nejlepší je mít zdravou, vyváženou stravu, protože to bude má pozitivní vliv na imunitní systém.
Sprchování každý den může zhoršit ekzém, ale...
Hygienu je třeba co nejvíce zjednodušit. Držte se dál od parfémovaných mýdel a gelů. Raději si vyberte hypoalergenní výrobky bez vůně. Extrémní změny teploty mohou mít také vliv na stav ekzému, a tudíž vedou ke zhoršení. Doporučuje se tedy voda teplá, ne horká. Vyhýbejte se mastným krémům, které by mohly způsobit podráždění kůže. Lepší je, ihned po koupeli se natřít hydratačním krémem, abyste v pokožce udrželi potřebnou vlhkost. Rozhodně zapomeňte na parfémované vlhčené ubrousky. V současnosti je výběr kosmetiky bohatý, a tak si určitě vyberete ty pravé produkty.
Bazén není pro vás
Zdravý a aktivní životní styl podporuje imunitní systém. Pravda je, že s plaváním je třeba být opatrní. Chlór v bazénech může ekzém podráždit. Ihned po východu z bazénu je proto potřeba, dobře se osprchovat a hydratovat pokožku, aby se chlor nedostal do hlubších vrstev kůže.
Vyhněte se cvičení
Pocení během cvičení může ekzém dočasně zhoršit. Opět platí, že klíčem je být připraven. Riziko podráždění snížíte tím, že se budete hydratovat před i po cvičení. To znamená hodně vody. Kromě toho je pro vás vhodné volnější bavlněné oblečení bez syntetiky. Vyhnout se teplé sprše po cvičení, protože ta by mohla být spouštěčem svědění.
Steroidy a poškození kůže
Topické steroidy jsou cenným nástrojem při léčbě nebo kontrole ekzému. Mohou snížit zarudnutí a zánět, díky čemuž bude pokožka méně svědit a bolet, což dává šanci na uzdravení. Problémy vznikají, když jsou steroidy zneužity. Tedy, když jsou instrukce k léčbě správně dodržovány, může se kůže správně obnovit a ekzém se bude dát mnohem jednodušeji snášet. Proto je třeba dodržovat rady odborných lékařů a nespoléhat se na kamarády, kterým pomohla ta která mast a ještě jim zbylo i pro vás. Tyto masti jsou přísně vázány na lékařský přespis a je k tomu opravdu důvod, proč si je nemůžeme volně koupit a mazat s nimi kdeco.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.