Enzymy a jejich pomoc při léčbě mnoha nemocí

Enzymy si poradí i s vymknutým kotníkem. Ať už při joggingu, cyklistice, horolezectví nebo vesnickém fotbale. V poslední době se stále častěji k léčbě využívají i enzymatické přípravky. Nejde o zázračný lék, ale o významného pomocníka, který urychluje proces hojení.Bez enzymů se v těle neděje jediná reakce, jediné dělení buněk. Jsou přítomny při každém procesu.

Enzymy a jejich pomoc při léčbě mnoha nemocí

Co se děje s tělem při podvrtnutí kotníku?
V místech poranění dojde k natrhnutí krevních a lymfatických cév. Tekutiny z nich-tedy lymfa a krev, se "vylijí" do okolí a vzniká otok. Ten tlačí na nervovou tkáň, což způsobuje bolest. Na procesu hojení se účastní i tělu vlastní enzymy. Tedy speciální bílkoviny, které obsahují i nebílkovinnou složku zvanou koenzym. Pokud jim na pomoc přijdou i uměle dodané enzymy, hojení se urychlí.


K léčbě se používá několik druhů enzymů, například trypsin nebo směs enzymů z ananasu, které mají účinnou látku na rostlinné bázi. Substrát z ananasu používali při zraněních už indiáni z Ameriky stovky let. Účinky jeho enzymů potvrdily i vědecké studie-při sportovních zraněních pomohly k rychlejší  úlevě od bolesti a otoků, než když je zranění léčeno jen obvyklým způsobem. Enzymy jsou proto považovány za doplněk nebo alternativu k běžným léčebným přípravkům předepisovaným proti bolesti při sportovních úrazech.


Jejich účinek zkoumali i revmatologové
Při léčbě zánětlivých revmatických chorob se hydrolytické enzymy zatím používají jako přídavná terapie. Potvrdil se jejich protizánětlivý, analgetický a imunomodulační účinek. Enzymatickou léčbu úspěšně použili při odolných formách revmatoidní artritidy, při systémovém lupus erythematodes a Sjögrenově syndromu.
Někteří lékaři ji však doporučují i při mnoha jiných onemocněních-od astmatu, přes cévní choroby, až po poruchy činnosti slinivky.


Preventivní užívání je sporné
Více sportovní lékaři doporučují užívat enzymy i jako prevenci. Zejména při sportech, kde je vysoká pravděpodobnost zranění-jako například fotbal, házená, box či basketbal. Existuje totiž hypotéza, že pod vlivem enzymů se v případě zranění otok a bolest nerozšíří v takovém rozsahu, jako bez enzymatické prevence. Názory na smysluplnost tohoto postupu se liší. Účinek preventivního podávání enzymů zatím jednoznačně prokázán není. Samozřejmě, všichni výrobci enzymových tablet tvrdí opak-podle nich jsou tyto urychlovače hojení vynikající i jako prevence.


Enzymy samotné léčivé účinky nemají. Jejich užitečnost je v tom, že podporují nebo tlumí reakce v organizmu, posouvají je správným směrem, podporují imunitní systém, ale v případě nežádoucí imunity, ji umí i potlačit.


Nežádoucí účinky jsou vzácné
Nežádoucí účinky jsou vzácné, jen občas se vyskytne alergická reakce nebo přechodné trávicí obtíže, jako je průjem nebo žaludeční problémy. Aby k nim nedošlo, vhodné je enzym užít mezi dvěma jídly. Důležité je kapsli neotvírat, nekousat, aby se její obsah bezpečně dostal do té části trávicího traktu, kde se nejlépe vstřebá.

Autor: Martina Dvořáková