Extrémní dieta jako léčba cukrovky?

Extrémní dieta vyléčila lidi z cukrovky. Dva měsíce tvrdé diety dokázali vyléčit lidi, kteří už léta trpěli cukrovkou druhého typu, hlásí vědci z Newcastle University. Cukrovka nemusí být nemocí na celý život. Britští vědci v nejnovější studii zjistili, že pomoci vyléčit se z ní, může i dvouměsíční tvrdá dieta. Tímto činem zpochybnili všeobecně rozšířené tvrzení, že diabetes je nemoc na celý život.

Extrémní dieta jako léčba cukrovky?

Cukrovku typu 2 mají po celém světě miliony lidí. Onemocnění musí být kontrolováno léky a inzulínem a může skončit oslepnutím nebo amputací nohou.

Výsledky studie z Newcastlu však naznačují, že cukrovku lze vyléčit. Ne pomocí léků, ale díky stravě. Na studii se zúčastnilo jedenáct lidí, kteří souhlasili s podstoupením extrémní diety. Dva měsíce museli vystačit s denním příjmem 600 kalorií, ale za tři měsíce bylo sedm z jedenácti dobrovolníků vyléčeno.
Vyléčit cukrovku po tolika letech je opravdu pozoruhodné. A to jen díky osmitýdenní přísné dietě. Toto je radikální změna v chápání cukrovky druhého typu. Dlouho se věřilo, že cukrovka je na celý život a postupem času se stav pacientů stále zhoršuje. Nyní však víme, že průběh onemocnění se dá zvrátit.


Diabetes typu 2 způsobuje příliš vysoká hladina cukrů v krvi. Je úzce spojen s obezitou a pacienti si musí denně píchat hormon inzulín, který přeměňuje cukry na energii. Ve světě trpí cukrovkou přibližně 250 miliónů lidí.


Nový výzkum představený na konferenci Americké asociace diabetiků však ukázal, že extrémní nízkokalorická dieta, skládající se z dietních nápojů a zeleniny, povzbuzuje tělo k tomu, aby se zbavilo tuků obalujících pankreas. Tuky totiž pankreas ucpávají a nedovolují mu produkovat inzulín.
Jedenáct dobrovolníků pozorně sledoval celý lékařský tým. Kontrolním vzorkem byli pacienti, kteří pokračovali v zažitých stravovacích návycích. Už po prvním týdnu se pacientům na dietě před snídaní vrátila hladina cukru v krvi na normální úroveň. Později snímání magnetickou rezonancí ukázalo, že i množství tuků na slinivce se vrátilo na normální úroveň. Slinivka tak získala zpět schopnost produkovat inzulín. Po osmi týdnech se dobrovolníci mohli vrátit ke klasickému stravování, ale lékaři jim doporučili konzumovat zdravá jídla ve zdravém množství. O měsíc později dobrovolníkům udělali testy a zjistili, že sedm z nich se z cukrovky vyléčilo.


Vědecký tým věří, že cukrovka typu 2 je jen věcí energetické rovnováhy v těle. Pokud přijímáme více, než dokáže tělo spálit, ukládá se ti to v podobě tuku na játra a slinivku a to může vést k vzniku diabetu typu 2.Ješte je však třeba zjistit, proč jsou někteří lidé více náchylní na toto onemocnění. Vyléčení z cukrovky je sice pěkné, ale takovou extrémní dvouměsíční dietu zvládne jen 5 až 10procent pacientů. Ale i tak to může dramaticky zlepšit zdravotní stav cukrovkáře a zdravotnictví ušetřit miliony.


Odborníci výsledky nové studie přivítali, upozorňují však, že by se pacienti do takové drastické diety neměli pouštět bez dohledu lékaře. Rovněž žádají, aby se výsledky experimentu ověřili předtím, než bude možné dietu doporučit ostatním cukrovkářům. Studie byla totiž velmi malá, zúčastnilo se jí jen zmíněných jedenáct lidí.

Autor: Lenka Kostková