Facebook nás sleduje, ovládá a někdy i ničí!

Technika slouží lidem, ale často se stává, že nás zcela ovládne a jsme v pasti, ze které nejde ven. A je tomu tak i v případě internetu a Facebooku. Asi málokdo z nás se s ním vůbec nesetkal. Jeho prvotní myšlenka byla skvělá, ale brzy se z něj stalo masové šílenství. Kdo nemá Facebook není v obraze. Jenže být v obraze se pomocí Facebooku snaží i psychicky narušení lidé, teroristé a členové různých náboženských sekt. Tady již jde zábava stranou. A jak poznat, že vás Facebook plně ovládl?

facebook, zdraví, psychika, závislost, internet, životní styl

1. Selfie rovnou na nástěnku
Pokud při běžné procházce přírodou neustále přemýšlíte nad vytvořením selfie, už to je svým způsobem nemoc. Pokud však při každé takové myšlence v sobě probouzíte i závislost okamžitého posílání na Facebook, nebo neustálé nutkání selfie zdokonalovat, aby vypadala co nejlépe při sdílení s přáteli, to je už problém.

2. Neustálá kontrola činností ve spojení se mnou
Mobil je na stole a nemáte žádnou notifikaci? Nikdo si na vás ani jen nezmínil? To vyznívá dost trpce, nastává zklamání, protože v určitém okamžiku nikomu nechybíte. Lidé, kteří nemají olajkovanou fotku, profilovku, status, nebo nějaký názor, nejednou získávají pocit, že si jich svět nevšímá. Zejména pokud předtím pravidelně probíhala nějaká činnost. Náhlý útlum umí nadělat zejména v duši mladého člověka bordel. Najednou pocit nezájmu a žádný lajk? To vyprovokuje další status, fotku, aby si vás někdo všiml. Tento případ je již vážný ale psychologové mu nedokážou ještě věnovat čas a vážnost.

3. Neustálá kontrola činností jiných
Velmi oblíbená činnost vysokého procenta uživatelů Facebooku je kontrola ostatních. Ostatní vědí, co zobrazují a také si podívají, co zobrazujete vy. Pocit, kdy jste si nejistí toho, co všechno mohl za daný moment přidat okruh stovky přátel, vás nutí neustále sledovat hlavní nástěnku celého dění kolem vás a vaše přátele. Neustálá kontrola, aby vám neunikl kámoščin nový svetr, nový přítel, změna statusu, menu v restaurací, kam šel Honza požádat Žanetu o ruku, fotografie z dovolené všech bývalých spolužaček ... Nesmí vám ujít ani poslední trendy, které na sociální síti letí. Tak to již není zdravé. Facebooku dnes někteří mladí lidé věnují až 80 procent času stráveného na mobilu.

4. Zobrazení reklam
Na Facebooku jste nedali ani zmínku o tom, že hledáte paměťovou kartu do mobilu, protože stará odchází. Podívali jste se na Heureku, nebo nějaký e-shop, a v tom se na Facebooku začaly zobrazovat reklamy na paměťové karty. Nedivte se. Facebook nám ovládl život. Sleduje komplet váš počítač, což je už dávno medializovaná skutečnost a každý s ní souhlasil automaticky tím, že se přihlásil od 1.1. 2015 do účtu alespoň jednou. Pokud sleduje, co na internetu hledáte, pak umí zobrazit takovou reklamu, aby měl inzerent na Facebooku zákazníka a reklama na Facebooku větší smysl. I proto se lidé v budoucnu rozhodnou inzerovat na Facebooku, neboť ten ví odsledovat, co člověk hledá, zobrazit tuto reklamu a vsugerovat mu, že už to našel a hledat nemusí. Je třeba si uvědomit, jaké reklamy se na Facebooku zobrazují a pak to přijde ... pocit, jakoby vás někdo sledoval.

5. Co tak odstávka?
Pátý znak toho, že vás Facebook ovládl si můžeme vyzkoušet teď hned. Vejděte do svého účtu, na nástěnku napište přátelům, ať vám tak týden nepíšou, protože si dáváte přestávku od Velkého bratra. Sedm dní je příliš? Tak rovnou deset! Člověk, který má velmi vážný problém to nevydrží ani den. Člověk, který to nepřehání, vydrží zhruba 3 až klidně 7 dní. Ten, co Facebook vůbec nepotřebuje ho buď nemá, nebo mu nedělá problém více než sedm dní se bez něj obejít. Pro člověka, který Facebooku podlehl všemi směry je utrpení dovolená v zahraničí a bez Wi-Fi. Takhle jsme to chtěli...

Autor: Martina Dvořáková