Grilování může ohrozit naše zdraví, dodržujte bezpečné zásady

Grilování patří mezi letní záliby mnoha lidí. Grilují celé rodiny, jejich přátelé a je to výborná příležitost k nejen k tomu se najíst, ale i dobře a na čerstvém vzduchu pobavit. Ale, vždycky je nějaké “ale”. Problém je v tom, že tato zdravá radost se může stát i zdraví nebezpečnou.

Grilování může ohrozit naše zdraví, dodržujte bezpečné zásady

Čistota půl života
Čistý grill je povinnost, ale umýt ho po posledním grilování je doslova za trest. Existují na to speciální nástroje, i mycí prostředky. Určitě tomu však věnujte pozornost, protože mastnota, která se opět rozehřeje při novém grilování netvoří jen špínu, ale jelikož pracujete s potravinami a do nich se dostávají i zplodiny a hořící nečistoty ze sálajícího tepla, je na místě zvážit stav vašeho grilu před zapálením ohně.

Zapalování ohně
Nejzdravější zapalování ohně je pomocí suchých drobných dřívek, nebo papíru s dřevem. Je třeba vytvořit teplotu dostatečnou k tomu, aby hoření, či tlení podlehly i uhlíky. Nepoužívejte tekutý zapalovač, pokud hodláte ihned na gril pokládat potraviny. Tekutý zapalovač určený pro grill použijte v minimálním množství a s dostatečným odstupem od času, kdy přidáte maso. V žádném případě nepoužívejte benzín, líh a lak, jako je zvykem v některých rodinách. Potraviny můžete potom rovnou zahodit. Nuž a nakonec je nutno dodat, že negrilujeme na plameni, ale na žhavých uhlících, proto s jídlem od plamene pryč a s teplotou to vůbec nepřehánějte. Jídlu uškodíte a spěchat se v tomto případě nevyplatí.

Nakládání s potravinami
Maso, které má příliš hrubé části, nebo vyžaduje delší opracování, klidně předvařte, nebo předpečte. Nic tím nezkazíte. Určitě však za žádných okolností nepoužívejte stejné nádoby, talíře a naběračky na práci se syrovým a i hotovým masem! Maso je nejlepší vykostěné, chuť a vláčnost mu dodá marinování a i potírání marinádou během pečení, ne během rozpékání. Na grill nikdy nepokládejte zmražené potraviny.

Prostor
Grilujte pouze v prostoru, který není místností v domě, bytě, nebo v blízkosti hořlavých látek, nafukovacích bazénů, materiálů náchylných na teplo. I podklad, na který gril postavíte, je velmi důležitým pravidlem, a přesto se mnoho grilů kývá pro špatný podklad, nebo kývající nožky. Málokdo zažil převrácený gril a žhavé uhlíky kutálející se k dítěti a psovi ležícím hodně nedaleko.

Rakovina
"Áaaale, to jsou jen takové báchorky ..." kdepak. Ohořelé spálené maso, které získá barvu i chuť uhlíku, v žádném případě nekonzumujte! Tělu nedodáte žádné maso, ani dobrou chuť, možná jen problémy a karcinogeny. Spálené maso, ze kterého lze zuhelnatělou část seškrábat raději pořádně vyřízněte. Riskujete totiž daleko více, než získáte. Velký pozor na případné zbytky igelitu a jiných materiálů, plastu z prkénka, který by mohl nadělat ještě větší neplechu. Marinované a šťavnaté masíčko v žádném případě nepokládejte přímo na rožeň, ale využijte grilovací tácky, alobalové podnosy s otvory, na kterých je možné masíčko grilovat. Vyhnete se vytékání šťáv a sesychání, ale zároveň zamezíte jednoduchému faktu - tekoucí tekutiny se pálí a na uhlí se přetvářejí na vážně škodlivé plyny, které se opět vracejí do potraviny.

Autor: Martina Dvořáková