Příliš mnoho hodin strávených v práci zvyšuje krevní tlak. Pravděpodobnost, že člověk bude mít vysoký krevní tlak, stoupá s počtem odpracovaných hodin a nemění to ani sociální postavení, ani hmotnost.
Dlouhé hodiny strávené v práci zvyšují krevní tlak, přičemž tímto onemocněním trpí více lidé pracující v administrativě a manuálních profesích, jako lidé živící se duševní prací. Informoval o tom tým vědců z Kalifornské univerzity.
Vědci se zaměřili na více než 24 300 Kaliforňanů. Výzkum ukázal, že člověk, který pracuje 41 až 50 hodin týdně, se vystavuje o 14 procent vyššímu riziku vzniku vysokého tlaku, než kdyby pracoval 39 hodin a méně. Lidé, kteří pracují více než 51 hodin týdně, jsou o 2 procenta náchylnější ke vzniku vysokého tlaku, než kdyby pracovali 39 hodin a méně.
Pravděpodobnost, že zkoumaný člověk bude mít vysoký krevní tlak, tedy stoupala s počtem odpracovaných hodin a neměnila se ani po začlenění takových faktorů, jako je sociální postavení nebo tělesná hmotnost.
Většina podobných výzkumů se v minulosti zaměřovala na lidi z Asie, především z Japonska. Z této země je známý jev Karosa-smrt z přepracovanosti. V současnosti však Američané pracují déle než Japonci, napsal internetový server CNN s odvoláním se na výzkumný tým.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.