Hořčík patří mezi životně důležité minerály, které potřebuje naše tělo k normálnímu fungování. Pokud tento minerál chybí, projevuje se to křečemi stehenních a lýtkových svalů, ale také mravenčením končetin a dalšími příznaky, které mohou ohrozit i život. Ideální je dodávat ho tělu přirozenou cestou, ale někdy je také potřeba zvýšit jeho příjem formou doplňků stravy.
Na hořčíku je závislá každičká jedna buňka našeho těla
Pokud v těle chybí, projevuje se to spoustou symptomů, protože magnézium provádí v těle spoustu důležitých funkcí. Všeobecnými projevy nedostatku hořčíku jsou migrény, poruchy spánku, řídnutí kostí, bolesti svalů a hlavy, únava, vysoký krevní tlak a podobně. U sportovců mohou být vlivem fyzické aktivity příznaky zesílené, případně jejich nástup zrychlený.
Kdy zbystřit pozornost?
Kromě výše uvedených příznaků se může nedostatek hořčíku v těle projevit poruchami v metabolismu sacharidů a aminokyselin. Také se objevují duševní problémy ve formě depresí, úzkosti, poruch koncentrace a nervozity. Častým příznakem deficitu hořčíku je i bušení srdce. Co se týče svalů, kromě svalových křečí se může objevit i bolest svalů v záhlaví. Deficit také vede ke zvracení či průjmu.
Jaké je třeba denní množství hořčíku?
Doporučená dávka pro ženy je 300 mg a pro muže 350 mg. Pro stanovení denního množství lze použít i následující klíč: 0,5 mg hořčíku na 1 kg hmotnosti Tedy 80 kg vážící muž bude potřebovat cca 400 mg hořčíku denně. Nicméně denní potřeba hořčíku je individuální, protože závisí například na náročnosti fyzických tréninků či psychické zátěže. Jeho potřeba je vyšší i v období těhotenství.
Vsaďte na pestrou stravu
Pokud se stravujete zdravě, zřejmě pro vás nebude až takový problém splnit denní příjem magnézia. Vždyť například sto gramů neloupané rýže ho obsahuje až 380 mg. Ve stejném množství ovesných vloček je 50 mg hořčíku, v banánu 35 mg, špenátu 77 mg, fazolích 180 mg, uvařeném hrachu 30 mg a čočce 38 mg. Pokud si dáte 100 g tuňáka, doplní do těla 42 mg hořčíku. Jedno vajíčko ho dodá 11 mg. Na jeho doplnění můžete použít i amarant, lněná semínka, fíky, pohanku či quinou. Výborným zdrojem jsou mořské ryby, ale i řasy, ořechy či mák.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.