Horečka pomáhá vypořádat se s chřipkou

Naše tělo začíná bojovat s původci chorob bez našeho přičinění, a sice tím, že zvýší naši tělesnou teplotu. Pro nás nastává nepříjemný pocit tepla, tedy máme zvýšenou teplotu nebo dokonce horečku. Ta je sice pro naše tělo pozitivní, neboť hlásá, že tělo tělo bojuje, ale na druhou stranu tento boj může následně i škodit.

Horečka pomáhá vypořádat se s chřipkou

Je bezpečné horečku srazit, nebo nechat tělo bojovat?

Typickými příznaky chřipky je rychlý nástup nemoci z plného zdraví - objeví se únava, bolesti svalů a kloubů, zimnice ... Pokud však tyto projevy neprovází i vyšší teplota, jde pravděpodobně o jiné onemocnění. Běžnými příznaky chřipky nejsou ani rýma a bolest v krku, ty se spíše po pár dnech mohou k chřipce přidružit.

 

Bez teploty je léčení chřipky těžší

Při léčbě chřipky si zapamatujte, že vyšší teplota, která vás potrápí, není váš nepřítel. Alespoň do 38 ° C ji rozhodně nechte bez srážení, a klidně i o něco více. Jde totiž o přirozený signál, že vaše tělo bojuje s infekcí. Lékaři dokonce říkají, že ti lidé, kterým teplota ani při viróze nestoupne nad 37 ° C, jsou na tom hůře a jejich tělo se s infekcí nevypořádává snadno. Někteří lékaři v takovém případě doporučují užít lék s paracetamolem, lehnout si do postele a pořádně se zabalit do přikrývky, dokonce si zakrýt i hlavu. To by mělo spustit pořádně vypocení se. Samozřejmě, v každém případě nezapomeňte hodně pít, nejlépe čaj a minerálky.

 

Léky je třeba střídat

Přes 39 ° C by však už horečka vystoupat neměla! Zlatou střední cestou je sáhnout po léku proti teplotě, když se vám na teploměru objeví hodnota 38,5 ° C. Stejné pravidlo platí i u dětí! Pokud ale teplota průběžně stoupá a nezastavuje se, lék nebo i zábal jsou potřebné. Střídejte přípravky obsahující paracetamol a ibuprofen po čtyřech hodinách, ne dříve. Výjimkou jsou děti, které mají sklon k horečnatým křečím. Tím je vhodné srážet teplotu dříve, už když překročí 37 ° C. Chřipku nikdy nepodceňte a raději ji poctivě vyležte. Trvá obvykle asi týden. Komplikace ale mohou být opravdu velmi vážné až fatální a zachránit peníze, o které přijdete kvůli pracovní neschopnosti, za to určitě nestojí!

Autor: Lenka Kostková