Hra zvaná lakros

Dnes se lidé věnují mnohým netradičním sportům, které se možná i sobě trochu podobají, jednoduše si je lidé přizpůsobují svým požadavkům a schopnostem. Málokdy jsou to nové hry, jako by se někdo domníval, jsou to pouze oprášené a trochu inovované typy sportů, jaké se hrávali od nepaměti. Například, lakros je hra, která, pochází od severoamerických indiánů. Postupem času ji přebrali Američané a Kanaďané, později se dostala až do Evropy.

Hra zvaná lakros

Lakros je týmová hra, která se hraje na travnatém nebo umělém povrchu. Soupeři jsou dva týmy a základem a cílem hry je dostat míč do soupeřovy brány a naopak, zabránit mu, aby míč vsítil do naší. Na rozdíl od hokeje či fotbalu, kde jde v podstatě o totéž, v lakrosu nám na hru slouží speciální hole - lakrosky.

Lakroska se skládá ze dvou částí
První část: Tyčka, která může být z různého materiálu, nejčastěji bývá hliníková, titanová a samozřejmě, dřevěná. Délka lakrosky může být rozdílná. Klasická lakroska má délku 90 cm (útočníci a záložníci) a potom long má délku až 1,8 m (obránci).
Druhá část: Hlava, sestávající z plastového rámu a síťky, která je z kůže nebo ze šňůrek.


V lakrosu je povolen tělesný kontakt, kterým si mohou hráči pomoci ať už při bránění nebo při útočení. Hráči jsou povinni nosit výstroj, která je chrání před zraněním, protože je povoleno i fyzické bránění. Podobně jako v jiných týmových hrách, i zde, pokud se hráč dopustí faulu, je vyloučen na určitý čas. Technické chyby jsou trestány ztrátou míče nebo trestem 30 sekund, pokud nemají míč v držení. Technické chyby jsou ofsajd, nedovolené bránění, držení, strčení dozadu ...). Osobní chyby, jako sekání, podražení, krosček .... jsou trestány vyloučením na 1 minutu, v případě hrubého faulu na 2-3 minuty až po vyloučení do konce zápasu.

Na regulérnost zápasu dohlížejí rozhodčí, kteří se nacházejí přímo na hřišti. Jejich úkolem je sledovat průběh zápasu, aby byl regulérní. Mimo hrací plochy se nacházejí časoměřiči, zapisovatel a zdravotníci.

Mužský lakros

Je to kontaktní hra hraná na trávě. Mužstvo se skládá z: brankáře, třech obránců, třech záložníků a třech útočníků. Vyhrává, kdo vstřelí více branek. Hráči posouvají míč do brány pomocí lakrosových holí. Branka má rozměry 1,83 x 1,83 m.

Ženský lakros

Zde jde o bezkontaktní hru, kde je ve hře 12 hráček: brankářka, pět útočnic a 6 obránkyň. Cílem je opět dostat míč do soupeřovy branky. Největší rozdíl mezi mužským a ženským lakrosem je v tom, že je zakázán tělesný kontakt a hráčky nenosí žádné chrániče. I lakroska má jiný design než mužská a čáry na hřišti jsou odlišné od mužského hřiště. Kapsa na lakrosce u žen není tak hluboká, tedy je velmi obtížné zejména pro začínající hráčky chytat, házet a utíkat s míčem po hřišti. V ženském lakrosu může být bráněna pouze hráčka s míčem, ale i to ne tělem. Sekání a kontakt s tělem není povolen.

Boxlakros

Boxlakros vznikl v Kanadě. V létě je to velmi oblíbený sport, protože má mnoho společného s hokejem, který je jedním z nejoblíbenějších kanadských zimních sportů. Hřiště má velikost identickou s hokejovým, i počet hráčů, tedy brankář + 5 hráčů. Rozměry branky jsou 145 x 122 cm.
 

Autor: Martina Dvořáková