Hubnutí, ale i obezita může způsobit neplodnost ze strany ženy

Obezita a na druhé straně i příliš nízká hmotnost ženy, mají neblahý vliv na její plodnost. To by měly vědět všechny ženy, které se marně snaží otěhotnět. Kromě toho, že jim nadváha, ale i diety ničí organismus, snižují si i možnost přirozenou cestou otěhotnět.

neplodnost ženy, obezita, podvýživa, optimální tělesná váha

Optimální tělesná hmotnost se nejčastěji vyjadřuje jako tzv.. index tělesné hmotnosti (body mass index - BMI)
Hodnotu BMI si může každý vypočítat tak, že svou hmotnost v kg vydělí výškou v m 2. Za normální se považuje hodnota 20 - 25. Ženy, které mají BMI více než 30 nebo nižší než 20, mohou mít z tohoto důvodu problém otěhotnět. Také se u nich pozorován vyšší výskyt spontánních potratů.
BMI = hmotnost v kg / (tělesná výška v m) 2
Např. žena vysoká 165 cm s hmotností 63 kg si vypočítá BMI následovně: 63 / (1.65x1.65) = 23,14, tj. její BMI je 23,14
Mírná podváha: pod 20
Normální hodnoty: 20 - 25
Mírná obezita: 25 - 30
Výrazná obezita: 30 - 40

Více než 70% neplodných žen s nadváhou otěhotní spontánně, pokud dojde k redukci jejich hmotnosti
Tělesná hmotnost je faktor, na který se dost často nemyslí při pátrání po příčině neplodnosti u páru. A přitom - tělesnou hmotnost lze považovat za hlavní příčinu neplodnosti, pokud je již na první pohled jeden z partnerů obézní nebo vyhublý, zejména pokud jsou výsledky jiných vyšetření v pořádku. Takový neplodný pár by si měl uvědomit, že korekce hmotnosti významně zvýší šanci na otěhotnění, ať už spontánní nebo při využití komplikovaných medicínských postupů. Monstrózní obezita: nad 40. Mechanismus, jakým se obezita podílí na ženské neplodnosti, je víceméně znám, souvisí s hromaděním pohlavních hormonů v tuku, což vede následně ke změnám jejich hladin v krvi, ke změnám jejich metabolismu a ke změnám v jejich produkci ve vaječnících. Výsledkem je porucha zrání a uvolňování vajíčka. Vztah mezi obezitou a mužskou neplodností ještě není podrobně prozkoumán. To, že tělesný tuk ovlivňuje fungování vaječníků a varlat, potvrzuje i známý fakt, že tělesné dospívání nastupuje dříve u obézních dívek a chlapců, než u hubených.

Ještě předtím, než začne mít obézní žena problém s otěhotněním,
se jako první znak, že něco není v pořádku, objeví problémy s menstruací. Menstruační cyklus se stane nepravidelný, menstruace je silná a dlouho trvá. Také se může objevit ochlupení na místech, kde do té doby nebylo (v podbřišku, na obličeji, mezi prsy). Souvisí to s nadprodukcí pohlavních hormonů. U hubených žen se jako první také objeví problémy s pravidelností menstruace, až po úplné vynechání menstruace, následně se připojí snížená produkce hlenu v pochvě, suchost pochvy a s tím související bolesti při pohlavním styku, zmenšení prsou, nechuť k sexu. U obézních mužů se pozoruje zhoršená kvalita spermií a problémy s erekcí. Základním postupem u obézních žen a mužů je dosáhnout trvalé redukce tělesné hmotnosti. Snadno se to řekne, hůře se to dosáhne. Hlavním prostředkem je dieta a cvičení. Je třeba, aby si obézní lidé uvědomili, že dosažení optimální hmotnosti potrvá nějaký čas. Také není vhodné, aby ztráta hmotnosti byla extrémně rychlá, neboť hrozí nebezpečí, že tato změna bude krátkodobá a po nějakém čase znovu přiberou. Doporučuje se rychlost hubnutí asi 1 kg za dva týdny, aby se hmotnost zredukovala alespoň o 10%. Nerealistická očekávání mohou vést k opouštění programu hubnutí. Prvním cílem by mělo být alespoň dosažení tělesné hmotnosti, která není vyšší o více než 10% od ideální hmotnosti.

Hubené ženy je někdy těžší přesvědčit,
že jejich nízká tělesná hmotnost může být příčinou neplodnosti. Přece cvičí a drží diety proto, aby byly krásnější a "zdravější". Na druhé straně, pokud si to uvědomí, je pro ně většinou lehčí přibrat, než pro obézní ženy zhubnout. Přírůstek hmotnosti by také neměl být rychlý. Doporučuje se dosažení ideální tělesné hmotnosti v průběhu šesti měsíců, následně dojde k obnovení normální funkce reprodukčních orgánů.

Tělesný tuk hraje v lidské reprodukci mimořádně důležitou roli
Jak nadbytek, tak nedostatek vede ke zhoršení plodnosti u žen i u mužů. Obezita nebo podvýživa jsou ale jednou z mála příčin neplodnosti, které se dají relativně snadno odstranit a nabytí normální tělesné hmotnosti tak může vést ke spontánnímu otěhotnění. Chce to jen zapracovat na správné životosprávě a odměnou vám bude zdravé miminko.

Autor: Lenka Kostková