Hubnutí negativně ovlivňuje stres - hubněte v klidu

Snažíte se marně zhubnout? Zvyšujete dávky cvičení, a naopak snižujete dávky jídla a stále stejná váha? Příčinou může být stres! Při stresu se vyplavuje hormon kortizol, který brání právě hubnutí. Více vám prozradí náš článek.

Hubnutí negativně ovlivňuje stres - hubněte v klidu

Kortizol a štíhlá linie jsou úhlavními nepřáteli
Stres, který člověk pociťuje dlouhodobě, se odrazí nejen na zdraví a následném vzniku mnoha onemocnění, ale i na hmotnosti. Přitom nezáleží na tom, zda jde o stres doma, v práci nebo souvisí s nastoleným redukčním režimem. Pokud člověk drží dietu, je pesimisticky naladěný a vystresovaný, přichází na řadu kortizol.

Když stresový hormon úřaduje, je to katastrofa
V jakékoli stresové situaci dochází k uvolňování kortizolu. Kortizol je stresový hormon, který je produkován kůrou nadledvin. Patří do kategorie glukokortikoidů. Samotný kortizol ovlivňuje metabolismus cukrů, resp. hladinu cukru v krvi zvyšuje. Má schopnost vyprodukovat cukry z nesacharidových látek, například bílkovin nebo tuků.

Co se děje, když je člověk ve stresu?
Tělo nadměrně produkuje kortizol, který vyrábí cukry. Vyrobené sacharidy je těžké spálit, ukládají se ve formě energie a následně tukových zásob, zejména v oblasti břicha (tuk v těchto místech je pro zdraví nejvíce nebezpečný). Pokud i člověk sníží příjem cukrů a je vystresovaný, tělo si je prostřednictvím kortizolu vyprodukuje z jiných látek. Kromě toho je kortizol zodpovědný za ubývání svalové hmoty (svaly spalují tuk) nebo zvýšení chuti na sladkosti.

Poperte se se stresem a zhubnete!
Pokud neustále žijete ve stresu, v první řadě je třeba najít příčinu. Pokud ji odhalíte, pak můžete zakročit. Buď se naučíte stresu vyhnout, nebo stresové situace přijměte s klidem, případně se jim adekvátně přizpůsobte. Nezapomínejte, že zvládání stresu je důležité nejen pro hmotnost, ale pro celkové zdraví.

Stresuje vás hubnutí?
Nemělo by, protože zdravá dieta nesmí být frustrující. Hladovění a radikální zásahy do jídelníčku nevěští nic dobrého! S hubnutím začínejte postupně, například nejdříve omezte sladkosti, hýjbejte se alespoň 15 minut denně, nejezte tučná a smažená jídla. Pokud byste si dali kvantum podobných cílů najednou, je pravděpodobné, že budete ve stresu. Pokud si dáte na začátek jeden, stres se vám vyhne a pozitivní účinky brzy pocítíte. Následně podniknete další pozitivní změny v životním stylu.

Nezbytností je změna v myšlení,
protože s optimismem a radostí jde všechno lépe. Mějte realistická očekávání, hubnutí na počkání je nesplnitelným snem. Těšte se z toho, co se vám podařilo v rámci hubnutí a zdravé výživy dosáhnout. Nenechte se odradit malými selháními. Neodolali jste čokoládě nebo smaženému jídlu? Nevadí, pokračujte v zdravém stravování i nadále, jakoby se nic nestalo.

Co ještě pomáhá?
Velmi důležitým krokem je vnitřní "ventilace" - sportujte, meditujte, relaxujte. Dělejte cokoliv, co vás baví a podporuje tvorbu hormonů štěstí. Dopřejte si dostatečný spánek, který je základem psychické rovnováhy. Nervový systém a mozkové funkce podporují vitaminy skupiny B, které by v stresujícím obdobích v jídelníčku chybět neměly. Najdete je v ovesných vločkách, luštěninách, drůbeži, ořechách, zelenině a ovoci.

Autor: Lenka Kostková