Jak bojovat proti nemocem? Nenechte svůj imunitní systém zahálet!

Už jste také slyšeli úsloví, že čistota je půl zdraví a špína celé? Asi milovníci čistoty nezajásají, když nejnovější výzkumy potvrzují, že něco na tom bude. Neustálé přibývá dětí, které vyrůstají ve sterilním prostředí, a přesto trpí nejrůznějšími alergiemi a zdravotními problémy. Jak je to možné? Leniví jim jejich vlastní imunitní systém!

Jak bojovat proti nemocem? Nenechte svůj imunitní systém zahálet!

Bakterie nás dělají odolnějšími
Právě to, že lidé na bakterie kdysi nebrali takový ohled, posilovalo jejich imunitní systém. Důvody, pro které by se rodiče měli dívat s radostí na své děti celé špinavé od bláta, zkoumal profesor Jack Gilbert, ředitel mikrobiálního centra na Chicagské univerzitě. Udržovat děti v co nejčistším prostředí může mít podle něj neblahé následky na jejich zdraví. Spolu s profersorom Robem Knightem o svých poznatcích napsali knihu Dirt is Good (Špína je dobrá).

Nutkání odstranit každou špínu je jen zlozvyk
Podle Gilberta se většina rodičů domnívá, že všechny bakterie jsou špatné. Profesor tvrdí, že opak je pravdou. Většina bakterií stimuluje imunitní systém, a tak celkově zdraví podporuje. Rodiče by se neměli obávat, pokud vidí, jak si jejich dítě hraje na zahradě a ruce má celé od bláta. Nemusí ho hned volat, že si má umýt ruce, dítě si klidně může hrát dál. Podobně je to i se zvířaty. Dokonce, pokud i domácí mazlíček olizuje dítěti obličej, není třeba se obávat. Opět to jeho imunitní systém jen posílí.

Dezinfekční mýdla jsou ve zdravé domácnosti zbytečná
Pokud jsou v domácnosti všichni zdraví, pro dítě tam jinak neexistuje prakticky žádné riziko. Dokonce i exkrementy jsou obecně bezpečné. Profesor Gilbert to připisuje očkování a celkově čistému prostředí v domácnostech. Také dodává, že není třeba nahrazovat vodu s mýdlem speciálními dezinfekčními prostředky. Ty opět mohou spíše uškodit.

Snědli byste chléb ze země?
Imunitní systém našich předků se posiloval díky množství mikrobiálních interakcí. V dnešní době je jich příliš málo a imunitní systém tak rychleji stárne. To má za následek, že někdy reagujeme přehnaně i na jednoduché alergeny. Chléb, který nám doma spadne na podlahu by tak neměl putovat do koše, ale zpět na talíř. Zvedat bychom ho neměli jen v tom případě, pokud jsme v prostředí, kde se mohou nacházet extrémně nebezpečné patogeny. To však podle doktora Gilberta v moderní domácnosti nehrozí.

Olízaný dudlík proti astmatu
Jeho teorii potvrzuje i několik výzkumů. Podle jednoho mají například lidé, žijící na farmách vzácněji astma než jiní lidé. Nejlepší výsledky měly děti, které žijí v domácnosti se zvířaty. Pokud malým dětem spadne na zem dudlík, maminky by ho měly duchapřítomně olíznout a dát zpět dítěti. Vědci v jedné švédské studii přišli na to, že dětem, kterým dudlíky místo mytí jejich matky olízly, měly méně alergií, ekzémů a vzácněji trpěly astmatem. Výzkumný vzorek byl přitom slušný, tvořilo ho až tři sta tisíc dětí. Profesor Gilbert dodal pro britský Independent: "Sterilizace domova jako nemocnice může vést k tomu, že vaše dítě bude mít velmi citlivý imunitní systém. Ten umožní přístup alergiím, astmatu a dokonce i vývojovým neurálních problémům. Dovolte mu proto psa, jedení z podlahy, hrabání se v zemi. Špína je dobrá! 

Autor: Martina Dvořáková