Jak bojovat s nezdravou chutí na jídlo?

Přejídání je porucha příjmu potravy charakteristická nevyváženým stravováním a nutkavým přejídáním ve stresu a při dalších negativních emočních situacích. Má určité znaky závislosti a nejčastěji se pod jejím vlivem sahá po kalorických jídlech, např. po sladkostech.

Jak bojovat s nezdravou chutí na jídlo?

Přejídání je nejčastější příčinou obezity zvýšeným příjmem kalorií
Přejídání souvisí s více faktory a může mít více příčin. Podle výzkumů se vyskytuje hlavně, u citově labilnějších lidí, kteří se pomocí přejídání snaží řešit problémy. Na stres, konflikty nebo frustraci neumí reagovat a okamžitě je řešit, tak problém zalepí nebo alespoň na chvíli nahradí sladkostí nebo šťavnatým hamburgerem.

Není to však jen tak jednoduché a mezi příčiny patří také
• příjem potravy s vysokou kalorickou hodnotou a plnou cukrů a tuků, ale bez dostatečného množství vitamínů a jiných potřebných látek pro lidský organismus, čímž se tělo ochuzuje o tyto látky a samozřejmě, tělo si je opět žádá. Svou roli hraje i vysoký glykemický index těchto potravin. Kvůli těmto faktorům se může objevovat noční přejídání a potřeba cpát se i mezi hlavními jídly.
• problém nemusí být jen ve stravě, ale také v jejím načasování. Člověk může jíst správné potraviny, plné vitamínů, ale pokud zapomíná jíst pravidelně, vynechává např. snídaně, může se cítit unavený. Tělo potřebuje dodat energii a tu si pak může vyžádat v potřebě zkonzumováním více potravy k obědu nebo večeři. Pokud si dietáři myslí, že zhubnou vynecháním jednoho hlavního dne denně, není to pravda. Lepší je zasytit se méně, ale častěji. To je nejčastější rada dietologů a lékařů.
• psychické problémy, které se zmiňovali již výše, mají velký podíl viny na přejídání. Zkuste si všimnout jak se cítíte, když vynecháte např. oběd. Kromě únavy se zvyšuje nesoustředěnost, podráždění nebo myšlenky na jídlo, které odvádějí pozornost od prováděných úkolů. Problém nastává, když se stres, frustrace a konflikty začnou kompenzovat jídlem, podobně jako je to s alkoholem nebo drogami. S jídlem je takový člověk chvíli spokojený, ale po skončení konzumace se objeví pocity viny, smutek až deprese.

Takový dezert si je lépe někdy odpustit a nahradit ho ovocem
Přejídání může být z několika důvodů lákavé, dát si jako dezert kus koláče místo ovoce, netrápit se na oslavách a jíst, co se naloží na talíř, ale kromě nárůstu obezity má ještě více negativ. Mimo jiné má podle některých výzkumů negativní dopad na imunitu člověka. Nepřiměřené množství potravy představuje zátěž na trávení, od čehož se pak odvíjejí různé bolesti a komplikace, rozladění metabolismu, ale i nástup diabetu a kardiovaskulárních onemocnění. Ne nadarmo lékař v ordinaci upozorňuje kardiaka na pravidelnou a zdravou stravu.

Jak bojovat s chutí přejídat se?
V prvním případě je třeba si uvědomit problém, pak identifikovat situace, ve kterých se spouštějí tyto chutě a pak využít postupy k nápravě a prevenci. Např. jestliže je spouštěčem stres, je třeba se naučit místo sladkostí využívat relaxaci, sport, sprchu nebo jiné. Nahradit tak nepřiměřený způsob zvládání zátěže adekvátním. Pokud je příčina v nepravidelné stravě, naplánovat si ji tak, aby to nebyla zatížena denní programem a v případě špatného složení stravy, např. sáhnout po donáškové službě se saláty. Není na škodu poradit se s odborníky, ať už s výživovými poradci nebo psychology, kteří mohou stanovit přesné příčiny problému a následnou léčbu nebo opatření.

Autor: Lenka Kostková