Jak bojovat se zánětem?

Když lidské tělo bojuje s bakteriemi a viry, třeba mu pomoci, ale ne tak, abychom obranný mechanismus potlačili.

Jak bojovat se zánětem?

Zánět je způsob, jakým tělo bojuje s choroboplodnými záškodníky. Jinými slovy, je to normální imunitní odpověď organismu napadeného bakterií nebo virem. Cílem této reakce je nejen zlikvidovat původce nemoci, ale i opravit tkáň, kterou již stihl poškodit.

Klid a bylinky

To samozřejmě neznamená, že bychom měli chodit do práce se zánětem průdušek či hrtanu. Rozhodně bychom nikomu nedoporučovali přechodit jakýkoliv zánět. To by mohlo skončit velmi špatně. Ale dokud nemáte vážnější problémy, můžete se léčit klidem na lůžku, teplými bylinkovými odvary či citronovým čajem a vitamíny z ovoce a zeleniny. Pro snadné infekce to docela stačí. Dobrého praktického lékaře poznáte i podle toho, že při lehčích zánětech bez komplikací dá nejprve udělat mikrobiologické vyšetření a až podle jeho výsledků předepíše léky. Ze vzorku pacientova hlenu, moči či z výtěrů z dýchacích cest v laboratoři zjistí, jaký typ mikroorganismu tělo napadl a kolik ho tam je. Tím se ukáže, zda je oprávněná léčba antibiotiky nebo ne. Netýká se to pouze infekcí hrdla nebo průdušek, ale například i zánětů močových cest a ženských orgánů.

Nezničte si imunitu

Ještě donedávna jsme na všechny podobné onemocnění ihned předepisovali antibiotika, ale dnes už víme, že na virové infekce taková léčba vůbec nezabírá. Antibiotika by se měla předepisovat pouze na infekce způsobené bakteriemi, ale nesmíme je zneužívat, protože kromě toho, že ničí škodlivé mikroorganismy, mohou potlačit pacientovu vlastní imunitu, a tím ji poškodí. Nesmíme také zapomenout na to, že kdo užívá antibiotika příliš často, pěstuje si proti nim odolnost. Naše mikroorganismy si na ně zvyknou, a když jednoho dne budeme opravdu potřebovat vážnější léčbu, už nám nezaberou. V poslední době se však stále častěji připomíná podpůrná léčba enzymovými přípravky, o kterých výrobci tvrdí, že pomáhají posilovat imunitní systém člověka a při léčení infekcí usnadňují a urychlují působení antibiotik. Měli bychom se jimi zásobit? Při akutních zánětech už moc nepomohou, ale lidé, kteří trpí chronickými infekcemi, neudělají špatně, pokud budou užívat i enzymové přípravky. Přesto udělají dobře všichni, kteří opráší babiččiny recepty na bylinkové kúry. Pro jistotu.

Autor: Lenka Kostková