Jak chránit děti před infekčními chorobami?

Děti ve školce nemusí být stále nemocné. Nástup dítěte do školky klade zvýšené nároky na jeho zdraví. Dětský organismus je v kolektivu vystaven různým onemocněním. Mezi nejnebezpečnější patří ty, které způsobují pneumokokové bakterie. Vyvolávají například zánět průdušek a plic, ale i zánět mozkových blan - tedy život ohrožující onemocnění.

Jak chránit děti před infekčními chorobami?


Děti jsou mezi jinými dětmi vystaveny různým bakteriím a virům, následkem čehož jsou častěji nemocné. Před vstupem dětí do školy nebo školky se je jejich rodiče snaží naučit co největší samostatnosti a vedou je k tomu, aby neměly problém vycházet s vrstevníky. Nástup do kolektivu však přináší i zdravotní rizika, na která by rodiče neměli také zapomínat a měli by je preventivně na ně připravit.
Děti jsou mezi jinými dětmi vystaveny různým bakteriím a virům, následkem čehož jsou nemocné. Jako nejčastější nemoci dětského kolektivu lékaři označují zánět středního ucha, zánět nosních dutin nebo zánět průdušek. Tyto, ale i mnohem závažnější onemocnění, jako jsou meningitida (zánět mozkových blan), sepse (otrava krve), zápal plic nebo těžký zánět středního ucha, mnohokrát způsobuje bakterie pneumokok.


Zánět mozkových blan
Pneumokoky jsou bakterie, které vyvolávají různé nebezpečné onemocnění. Sídlí v nosohltanu mnoha lidí a nemusí způsobit žádné onemocnění. Pokud se však přenesou kašlem nebo kýcháním, takzvanou kapénkovou infekcí, na jiné lidi, tak ti už onemocnět mohou.
Výskyt
Pneumokoky u dětí v předškolních zařízeních je dost častý. Kapénkovou infekcí se pneumokoky šíří a způsobují onemocnění. Rodiče nikdy nemohou vědět, kdy se jejich dítě setká s nositelem pneumokoka . Dítětem se proto doporučuje očkování.
Asi nejzávažnější onemocnění, které pneumokoky způsobují, je zánět mozkových blan, který velmi ohrožuje zejména malé děti. Projevuje se vysokou horečkou, velkými bolestmi hlavy, zvracením, malátností, spavostí, křečemi, ale i bezvědomím. Nemoc má rychlý průběh a za několik hodin může dítě ohrožovat na životě.
Přibližně deset procent postižených umírá, čtvrtina nemocných má celoživotní následky, jako je hluchota, nedoslýchavost nebo poškození mozku.
Ročně umírá na celém světě v důsledku pneumokokové infekce více než jeden milion dětí mladších pět let. Ohroženy jsou zejména kojenci a malé děti, jejichž imunita ještě není dostatečně vyvinuta, a děti, které ji mají oslabenou. Platí, že čím menší dítě onemocní pneumokokovou infekci, tím těžší je průběh onemocnění. U dětí jsou největší obavy z rozšíření pneumokoků krevní cestou, které vyvolají otravu krve nebo zánět mozkových blan. Co se týká léčby, pneumokokové infekce se léčí antibiotiky, důležité však je podat je včas.


Povinné očkování
Lékaři doporučují předcházet pneumokokovým onemocněním očkováním. Očkování chrání proti základním typům pneumokoků. Prevence vede k tomu, že děti chodí méně k lékařům a také v menší míře užívají antibiotika. V Čechách se proti pneumokokům povinně očkuje.  Od zavedení plošného očkování poklesl počet hospitalizací pro zánět středního ucha až o třicet procent.
Vakcína chrání proti až třinácti typům pneumokoků a poskytuje tak širší ochranu. Podáním se u dítěte jednak posílí imunitní odpověď proti původním kmenům, no získá i ochranu proti novým kmenům. Doporučuje se všem rizikovým, ale i zdravým dětem před vstupem do kolektivu.

Autor: Martina Dvořáková