Někomu stačí dvě sklenky vína k získání přesvědčení, že je skvělý, všechno zvládne a dokáže smysluplně oponovat i věčně nespokojenému šéfovi. A to dostal do sebe jen nějakých 30g alkoholu. S přibývajícími pohárky roste sebevědomí, ačkoli slova a věty se začínají plést. Alkohol totiž ovlivňuje zejména levou hemisféru mozku a ničí tam nervové buňky, které řídí jazyk a logiku. Není divu, že ten, kdo to s pitím přehání, mívá "tekutou výslovnost". Když člověk do sebe lije alkohol, prudce si zvýší hladinu glukózy a tělu nezbývá, než vyrobit si více inzulínu. Nuž a ten nelení a začne ničit cukr. Nevynechá přirozeně ani krev, a tak se podnapilý člověk začíná třást, točí se mu hlava a to, co vidí, není zrovna nejostřejší. A jelikož cukr v těle není, přichází i únava.
Největším chudákem jsou však játra, protože právě ona mají těžkou úlohu, odbourat téměř vše, co člověk vypije. Močí a dýcháním se z těla vyloučí pouze 10% alkoholu. Nejvyšší koncentraci v krvi lze naměřit hodinu po vypití posledního pohárku, přičemž do krve se dostane už za 15 - 30 minut po požití. Čas, za který z krve zmizí, je individuální. Platí, že ženský organismus na velké pivo dvanáctku úplně zapomene po 4 - 5 hodinách, mužský o něco dříve, po třech. Podobně jsou na tom i po vypití dvou decilitrech vína. Ženy jsou na alkohol citlivější částečně i proto, že jsou menší a váží méně než muži, ale i proto, že jejich tělo zpracovává alkohol pomaleji.
Bojovat s pitím nemusí pouze játra, bojuje i mozek, ledviny, jícen, žaludek a tlusté střevo. Ledviny například přijatou tekutinu odvádějí přímo do močového měchýře, tělo ztrácí tekutiny a člověk je dehydrovaný. Proto ho pak bolí hlava, má závratě a navíc, trápí ho žízeň. Alkohol je nelítostný k zásobám vitamínů a minerálů, ničí je a člověk bez nich pozná, co jsou to křeče. Akutní opilost přivodí 50g čistého alkoholu, když je v krvi kolem 1,8 promile. Mnohým konzumentům však na dosažení tohoto stavu stačí vypít mnohem méně. Pokud vypijete alkohol během jídla, potrvá dvakrát déle, než se vám dostane do krve a jeho hladina bude asi o 30% nižší, než když ho vypijete nalačno. Výhodu mají lidé s kilogramy navíc, při vypití stejného množství budou mít v krvi méně než štíhlí, alkohol se totiž rozloží do většího objemu. To však opravdu není důvod, abyste byli obézní. Raději nepijte.
Dokonce lidé, kteří mu neholdují, si často vyslouží nálepku podivínů. U alkoholiků se stává, že ke konci jejich "kariéry", ačkoli roky zvládali litry a litry, postačí na opití jedno pivo.
Dostat se k lahvi u nás není žádný problém a velmi často se přivírají oči nad tím, že děti do patnácti let by o alkoholu neměly mít ani vidu. Přitom čím je člověk mladší, tím rychleji se dopracuje k závislosti. Ohroženou skupinou jsou zejména děti alkoholiků. Naopak štěstí mají ti, jejichž organismus nemá dostatek enzymů na štěpení alkoholu a tak je pro ně lepší, když nepijí vůbec. V poslední době není alkohol pouze doménou mužů, ale i žen, které si rády přihnou a nejen potají.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.