Jak je to doopravdy s nachlazení a co jsou jen mýty?

V souvislosti s nachlazením a chřipkovými viry, kterým čelíme ve zvýšené míře právě na podzim, se často objevují mnohé mýty. Vitamín C nachlazení nezastaví.

Jak je to doopravdy s nachlazení a co jsou jen mýty?

Oslabený imunitní systém neznamená, že je člověk "více nachlazený". Symptomy nachlazení nejsou důsledkem účinku virů, ale toho, jak silně na ně náš imunitní systém reaguje. "Silné nachlazení" je produktem silného imunitního systému.

Vitamín C nachlazení nezastaví. Třicet klinických studií, které zkoumaly účinky denního užívání vitamínu C, ukázalo, že prochladnutí nezabrání. Může však zkrátit dobu trvání příznaků. Pomůže při fyzické námaze. Pokud například lyžaři či maratónci užívají 200 mg vitamínu C denně, jejich riziko nachlazení se snižuje o polovinu.
Polibky se nepřenáší. Přenos je velmi nepravděpodobný. Největší skupina virů, jimiž se šíří, jsou takzvané rhinovirusy, a ty do těla nevstupují přes ústa. Většina virů se totiž do těla dostává očima či nosem.

Pobyt uvnitř vás neochrání. I když se nebudete pohybovat v chladném počasí venku, nachlazení se nemusíte vyhnout. Jeden z nejpravděpodobnějších zdrojů přenosu infekce je totiž pracovní stůl či počítačová myš. Antibakteriální mýdlo nepomáhá. Jelikož viry nemají buněčné stěny, ze stejného důvodu nemohou jejich zárodky zničit žádná antibakteriální mýdla.