Jak je to s anémií?

Proč pila Alžběta Bathoryová krev? Koupala se v krvi, pila ji, jedla syrová játra. Byla bledá a šumělo jí v uších. Měla anémii? Ve středověku to byla velmi častá nemoc, ale stejně tak trápí zejména ženy i dnes. Jak ji léčíme?

Jak je to s anémií?

Viděli jste film o „Bátoričce?

Mám něco s krví a nikdo o tom nesmí vědět," pošeptala do ucha milenci malíři Carravaggiovi v důvěrné chvíli. Postěžovala si mu i na bledost, nesmírnou únavu a šum moře, který jí zněl v uších. Až čarodějnice Darvulia našla na její potíže lék. Koupala Alžbětu v bylinkové lázni zbarvené dočervena a krmila játry. Našla obětavou selku, která si občas pustila žilou a trochu životodárné tekutiny cvrkla hraběnce do sklenice. Ta se po čase cítila lépe, častěji se usmívala a do lící se jí vrátila barva. Hraběnka Báthoryová mluvila o potížích, které jsou typické pro anémii.

Mohla jí opravdu trpět?

Podle tohoto popisu je to možné. K běžným příznakům patří právě bledá sliznice a pokožka, typické bývají i závratě, bolesti hlavy a zmiňovaný šum v uších. Na druhé straně v té době by to nebylo nic neobvyklého. Strava byla chudá na železo a jiné vitamíny, které jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek a brání vzniku tohoto patologického stavu. I dnes je chudokrevnost velmi častým problémem. Středověká šlechta však jedla dost masa, které je bohaté na obsah železa. Nestačilo to? Masová jídla sice konzumovali, ale na stolech měli příliš málo zeleniny či ovoce a strava byla zřejmě jednostranná. Tehdejší ženy častěji rodily, což jim z těla odčerpávalo ještě více železa, až získali těžkou anémii. Mnohé stály dokonce život. Tehdejší lékaři totiž chudokrevnost léčili absolutně nevhodným způsobem, pouštěním žilou. Byl to běžný léčebný postup, stejně jako klystýr. Pokud to však udělali rodičce, která při porodu ztratila hodně krve, často zemřela. Ve filmu léčila Alžbětu čarodějnice Darvulia syrovými játry. Bylo to správně?

Při anémii se odpradávna doporučovalo jíst syrová hovězí játra

Předkové správně odhadli, že může pomoci. Donedávna některé babičky takto léčily své vnuky, ale nepovažuji to za nejsprávnější. Během praxe jsem zažila i to, že umletý kousek syrových jater přidali do mléka i nedonošenému miminku! Naštěstí se mu nic nestalo, ale bylo to obrovské riziko. Játra jsou chemická továrna organismu a jeho čistička, v níž se hromadí a filtrují škodliviny. Po její konzumaci se do těla dostane nejen železo, ale i mnoho toxinů. Nejsem proto ani fanouškem vařených jater. Pro maminky mám jednodušší radu. Doporučuji jim, aby dětem přidaly do jogurtu nebo mléka lžičku melasy. Je bohatá na obsah železa. Filmová čachtická paní pila krev.

Opravdu jí to mohlo pomoci?

Velký efekt to nemohlo přinést, ale když krev zkombinovala se syrovými játry, mohla se lépe cítit. Obsah železa v krvi však není až tak vysoký, aby jí dlouhodobě udržel lepší krevní obraz. O tomto postupu historie mnoho neříká, ale logický základ mohl mít. Vždyť transfúze, jako lék při anémii, tehdy ještě nebyla známa. První pokusy se objevily až v osmnáctém století a obvykle končily smrtí, protože lékaři do těla nemocných zprvu vpravovali zvířecí krev.

A co lázně v bylinkovém, dočervena zbarveném odvaru?

Některé bylinky sice obsahují železo, ale aby se dostalo do krve, člověk musí odvar užít. Přes pokožku se nevstřebá. A navíc potřebný objem tohoto minerálu, který při anémii obvykle pomáhá, je kolem sto až dvě stě miligramů na den a tolik obsahují jen léky. Vypadala Alžběta na svůj věk mladší právě pro možnou anémii a ne díky krvavým lázním?
Stárnou anemické ženy opravdu pomaleji? Za prvé, v krvi se ani nedá koupat, do pěti minut by se vysrážela. Ani mladší vzhled s anémií nelze spojit. Tento dojem zřejmě vzbuzovala jen bledá pokožka, která byla ve středověku velmi módní. Nedostatek železa ženské kráse spíše nepřeje. Pokožka je nekvalitní, nehty se lámou a vlasy jsou suché. Proč trpí i dnes mnoho žen chudokrevností? Máme přece pestřejší stravu bohatou na obsah železa.

Mnozí lidé se ani dnes nestravují dobře, především mladé dívky

Chtějí být štíhlé a dopřejí si jen zelený salát. Zároveň menstruují a pak se diví, že mají málo červených krvinek. Studenti z kolejí přežijí celý týden jen na těstovinách. Je logické, že jim v těle nejednou chybí železo, stejně jako vegetariánům a veganům. Také lidem, kteří jedí výlučně kuřecí, na železo velmi chudé. Více se ho nachází v hovězím, vepřovém nebo ve vnitřnostech. Nechci vyznít jako propagátorka masa a nikomu nemohu ani nakázal, aby ho jedl. Dá se však nahradit luštěninami. Jsou vynikajícím zdrojem železa, zejména čočka a fazole.

Mnozí se domnívají, že když jsou bledí a unavení, trpí nedostatkem železa. Koupí si ho v lékárně. Je to správně?

Skutečně bych to nedoporučovala, protože anémií je mnoho druhů a laik nemůže odhadnout, proč vznikla a co mu v těle chybí. Ani těhotná nebo žena se silnou menstruací by ho neměla svévolně brát. Kdyby byla anemická pro jinou příčinu a užívala by železo, hromadilo by se jí v orgánech, zejména v játrech, a to je nebezpečné.
Mnoho pacientů, kteří berou železo, si stěžuje na zácpu, průjem nebo těžký žaludek. Je to nutná daň za terapii? Preparátů železa k léčbě anémie je mnoho. Jsou různě kombinované i s vitamínem C, B12 či s kyselinou listovou. Pacienti mohou mít tyto problémy, ale nemusí. Když je trápí průjem nebo zácpa, měli by zajít za lékařem, aby jim předepsal něco jiného. Třeba to zkoušet, dokud nenajde vhodný preparát. V případě, že si stěžují na nevolnost, doporučujeme jim trochu snížit dávky železa, ale brát ho musí.

Co když nemocný špatně toleruje všechny preparáty?

Předpisujeme mu kapky s obsahem železa, které dáváme nedonošeným dětičkám. Pokud máme pacienta s poruchou vstřebávání železa, tabletky mu nepomohou. Musí ho dostávat přímo do žíly.

Jaké jsou další způsoby terapie?

Závisí to na typu chudokrevnosti. Pokud zjistíme, že její příčinou je nedostatek vitamínu B12 nebo B6, pacienta léčíme nimi. Mnohým zároveň ordinujeme vitamín E, zlepšuje přežívání krvinek. Transfúzi jako formu léčby předpisujeme spíše v ojedinělých případech, má poměrně dost rizik. Nejnovějším přínosem je léčba erytropoetinem. Jde o hormon, který se tvoří v ledvinách a podporuje krvetvorbu již přímo v kostní dřeni. Pomáhá zejména pacientům, kterým selhávají ledviny. Tato látka se jim v těle netvoří, proto mají nedostatek červených krvinek. Předepisujeme ho i při některých typech vzácnějších anémií nebo v rámci onkologické léčby.

Pokud se z anémie vyléčím, může se vrátit?

Ano a hlavně tehdy, pokud její příčina přetrvává. I proto při odhalování chudokrevnosti musíme zjistit nejen to, která látka potřebná k tvorbě červených krvinek v těle chybí, ale i to, proč není. Z tohoto důvodu je nejednou nutné při vyšetřeních spolupracovat s gastroenterologem, imunologem a endokrinologem. Chudokrevnost se nejčastěji vrací pro nedostatek železa. Když se z těla opět vyplaví, což se stává zejména při silné menstruaci, obvykle se znovu objeví. Ale i tomu se dá předejít, pacientky by měly chodit na pravidelné kontroly. Vědí i to, že pár dní po krvácení mají brát železo. Zde bych však chtěla zdůraznit, že ženy se se silnou periodou nemusí smířit. Měly by vyhledat gynekologa, může ji zmírnit léky. Nejednou při prohlídce odhalí myom, také je to častý důvod intenzivnějšího krvácení.

Které potraviny mají chudokrevní upřednostňovat?

Mnoho železa obsahuje strouhaný kokos, hořká čokoláda, borůvky, ostružiny, černý rybíz, sušené meruňky či kopřivový čaj. Také mák, rajčata či paprika. Měly by jíst i trochu vepřovice, hověziny a hlavně dostatek zeleniny. Doporučuji také melasu. Většina však potřebuje léky a není důvod bát se jich.

Autor: Martina Dvořáková