Jak je to s piercingem?

Kdysi se lidé zkrášlovali různými šperky, které si připínali na tělo - řetízky, náušnice, pásky a podobně. Dnešní doba přinesla novou módu - piercing.

Jak je to s piercingem?

Móda

I když není až tak nová, různé divoké kmeny tento způsob zdobení používají od nepaměti. Znamená to, že se přibližujeme jejich úrovni? Inu, to je samozřejmě věc názoru. Ať už je náš názor jakýkoliv, móda je tu a dokud nepomine, je třeba o ní něco vědět.

Nikl

Dnes už všichni víme o alergii na kovy. Nikl je velmi častý alergenem. Alergicky na něj reaguje asi 10% žen a 2% mužů. To není způsobeno větší imunitou mužů, ale tím, že ženy spíše podlehnou módě. Čím je šperk nekvalitnější, tím více niklu obsahuje. Proto je nejbezpečnější používat šperky z chirurgické oceli. Piercing se ze začátku nosil pouze v uchu, ale dnes ho můžete najít doslova všude. Velmi často i na intimních partiích, kde je už asi opravdu sporné, zda je to zdravé.
Takto napohled nevinně umístěná ozdoba totiž může v lidském těle nadělat problémy a nikoho ani nenapadne, co se vlastně děje. Na intimních místech, ale například i na uchu, kde se náušnice nosí, je shluk nervových zakončení, která se propíchnutím poškodí. Navíc náušnice v kterékoliv části těla prý stimuluje konkrétní bod. Někteří odborníci varují, že pokud se natrefí na místo s důležitým nervovým zakončením, může mít piercing i negativní zdravotní následky, které se nemusí okamžitě projevit.

Imunitní systém

Alergií se rozumí od normy se lišící, zvýšená, resp. přehnaná reakce imunitního systému na určité alergeny, která se získává opakovaným kontaktem s nimi. Alergie se dají rozdělit podle možnosti přijímání alergenů, jakož i podle chorobných reakcí imunitního systému. Potíže se obecně vyskytují tak dlouho, dokud jsou alergeny přítomny v organismu. Léčení začíná zabráněním jakéhokoliv kontaktu s alergenem. Samotný šperk nezpůsobuje alergické reakce, avšak pokud vznikne, nejčastější příčinou je nikl, který šperky obsahují. I ve zlatých špercích je mnoho příměsí, které danou reakci mohou vyvolat. Nazýváme to kontaktní alergií, která nemusí nastat ihned po aplikaci, ale později. Princip je stejný, jako u jiných alergií. Místo zčervená, svědí. Jedinou pomocí je přestat nosit dané šperky. Netýká se to pouze piercingu, ale i prstenů nebo hodinek. Nezávisí na místě, kde se daný šperk nosí. Lidé často mluví o alergii na zlato. Alergie na zlato se nevyskytuje, ale zlaté šperky obvykle nejsou vyrobeny z čistého zlata, ale obsahují příměsi. Zlato jako takové je příliš měkké na výrobu šperků. A alergie se pak vyskytují právě na tyto obsažené příměsi ve zlatě.

Umístění piercingu

U piercingu je třeba zvážit ještě tu věc, že pokud si ho umístíte na některé intimní citlivé místo, může se stát, že při nějakém zachycení, případně vytržení, můžete mít velmi bolestivé a špatně se hojící zranění. Už se staly případy, nejčastěji při umístění na pupku, že se piercing buď zachytil o oblečení, případně byl násilně potažený. Tato zranění jsou velmi bolestivá a špatně se hojí. Abychom stále nepomlouvali nošení šperků, které souvisí s propichováním kůže, řekněme si, že i nošení klipsů není vhodné, zejména ne dlouhý čas. Klipsa působí na ucho vlastně jako škrtidlo. A žádné škrtidlo by se nemělo aplikovat déle než dvě hodiny. Ušní lalůček je místo, kde se v mikrosystému ucha promítá hlava. Dát si na ucho klipsu je totéž jako strčit hlavu do svěráku.

Autor: Martina Dvořáková