S trochou nadsázky se dá říci, že plicní chlamydie se staly módní záležitostí podobně jako helicobacter pylori. Nikdo o nich nevěděl, najednou je máme téměř všichni. Chlamydií, které zasahují dýchací a plicní trakt, si ještě před deseti lety nikdo nevšímal. Stále více se však přesvědčujeme, že původci mnoha infekcí, které na první pohled vypadají jako běžná chřipka či záněty horních nebo dolních cest dýchacích, jsou právě plicní chlamydie. Mikroorganismy jsou akční a neúnavné, útočí od nosních dírek až po plíce. Infekce se projevuje různě: jednou jako chronická rýma, svědění v nose, zánět mandlí, nosohltanu, vedlejších nosních dutin, středního ucha či průdušek, jindy jako průduškové astma nebo zápal plic. Často ji doprovází únava a pocení. Pokud trvá dlouho a neléčí se, může přejít z plic do dalších orgánů a zasáhnout v podobě infarktu srdce, klouby i nervový systém.
Je to kapénková infekce podobně jako chřipka. Také se šíří bleskově, někdy dokonce v epidemiích. Pokud přijdete do kontaktu s akutní nakaženým člověkem, který kašle nebo kýchá na všechny strany, těžko se jí vyhnete. Na rozdíl od viru chřipky na chlamydie zatím žádné preventivní očkování neplatí. Jedinou šancí je kvalitní imunita. Nejlepším imunostimulátorem je pravidelné cvičení vytrvalostního charakteru a pohyb na čerstvém vzduchu. Plus zákaz kouření, hodně ovoce a zeleniny a přírodní prostředky na podporu imunity.
Jak přijdete na to, že vás odrovnaly právě plicní chlamydie a ne klasická chřipka, či notoricky známé bakterie? Háček je v tom, že malé potvůrky se dají zjistit jen speciálním vyšetřením. V odůvodněných případech o něj můžete požádat lékaře - pravda, pokud ho nenavrhne on sám. Prvním příznakem je, že se infekce opakovaně vrací. Vyberete jednu, dvě dávky antibiotik, na chvíli vám je líp, ale pak se to celé zopakuje. Máte nonstop ucpaný nos nebo kašlete, jste unavení, ničí vás teploty. To už je vysoký předpoklad, že máte chlamydiovou infekci. Druhou možností je, že jste něco chytili a ve vaší rodině či v práci je někdo, komu právě zjistili plicní chlamydie. Upozorněte na to a požádejte o speciální vyšetření. Dobrý lékař přesně ví, kdy je třeba dát udělat testy na plicní chlamydie. Protilátky proti chlamydii se většinou vyšetřují z krve, stačí jedna zkumavka ze žíly. Tento test však má nevýhodu: pokud máte akutní infekci, pozitivně se protilátky v krvi objeví nejdříve za dva týdny. Znamená to, že na začátku infekce se nedá zjistit, že je právě chlamydiová a podle toho ji léčit. Přesnější a rychlejší jsou výsledky z výtěru nosu nebo úst. Tyto testy jsou však mnohem dražší, vyhodnocuje je jen málo laboratoří a indikovat je mohou pouze někteří lékaři.
Chlamydie napadají buňky mandlí, hrdla, průdušek, plic, někdy i imunitního systému. Jelikož žijí uvnitř buňky, většina klasických antibiotik, které působí na buněčnou stěnu, na ně nemá dosah. Zlikvidují je jen širokospektrá antibiotika, která účinkují přímo v buňce. Jde o několik skupin antibiotik, takže pokud máte na jednu skupinu alergii, můžete se léčit druhou. Další zvláštností "chytrých" mikroorganismů je, že se vyskytují ve dvou formách: zatímco jedny jsou v akci a rychle se množí, druhé jsou pasivní a spí. Právě to dělá problémy v léčbě: pokud netrvá dostatečně dlouho, antibiotika zničí jen první chlamydie. Pacient se cítí lépe, ale jen do chvíle, dokud neožije druhá, spící skupina, a nezačne dělat v buňkách problémy. Po ukončení životního cyklu chlamydie infikovanou buňku usmrtí a vyhlédnou si novou oběť. Právě proto by léčba antibiotiky měla trvat minimálně tři až šest týdnů, jinak se infekce vrací. Po půl roce od ukončení léčby přijde pacient na kontrolní vyšetření.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.