Jak na neodbytnou chřipku?

Je jaro, zanedlouho léto, a přece ve svém okolí stále nacházíme lidi s chřipkou. Chřipka se nejraději šíří v zimních měsících, když je chladné, pochmurné, vlhké počasí, ale náš organismus je po zimě tak oslabený, že chřipka na jaře také není ničím výjimečná. Spíše naopak.

Jak na neodbytnou chřipku?

Neodbytná chřipka

Existuje sice velké množství syntetických přípravků, ty však mají vedlejší účinky, a přiznejme si, chřipka je onemocnění, na které toho hodně neplatí. Proto velmi účinnou pomoc vyhledejme raději v přírodní lékárně, kde je možné vybrat a zkombinovat několik druhů léčivých rostlin s potřebnými účinky. Přírodní látky mají vynikající protizánětlivé účinky, působí proti mikrobům, pomáhají chránit sliznici při dráždivém kašli a mnohé obsahují fytoncidy - rostlinná antibiotika.

Jak správně připravit čaj

Čajová směs (směs, nebo jen jeden druh drogy) se nevaří, ale jen přelije horkou vodou. Pak se nechá 10 minut vyluhovat. Čaj nesladíme cukrem, ale jen včelím medem nebo třtinovým cukrem. Pije se jen teplý po doušcích, několikrát denně. Optimální léčebnou dávku představuje jedna lžička čaje na 1 šálek vody pro dospělého člověka s váhou 70 kg. Úspěch léčby závisí také na zdravém způsobu života. Je třeba se zříci alkoholu a kouření, a omezit obsah živočišných bílkovin ve stravě, hlavně masa. Při nekomplikovaném průběhu nemoci příznaky zmizí většinou po 1 týdnu nemoci. Pro toto období doporučujeme pití čaje z více druhů léčivých rostlin.

Tymián

Obsahuje účinné látky s obsahem thymolu, které uvolňují hleny, napomáhají vykašlávání a mají dezinfekční účinky. Lze jej přidat i do koupele, má protizánětlivé účinky.

Máta peprná

Obsahuje silici, která působí protizánětlivě a antisepticky.

Sléz lesní, maurský

Je bylina s vysokým obsahem membránového slizu, který se vyluhuje do vody, tedy i do čaje. Tento sliz má mucilagózní - ochranný účinek a expektorační (napomáhá vykašlávání).

Proskurník lékařský

Používal se k léčení už v antice. Traduje se, že už Hypokrates ho předepisoval astmatikům. Hlavní účinná látka je sliz, který chrání sliznici před drážděním (vytvoří na ní jemný ochranný film). Při přímém použití drogy na léčbu nemocí z nachlazení je třeba použít macerát za studena, kde se vyluhuje nejvíce slizu.

Pukléřka islandská

Je častěji známá jako lišejník islandský. Má antibiotické vlastnosti. Z účinných látek si zaslouží pozornost polyglukan lichenin, který zmírňuje kašel a podporuje obranyschopnost organismu. Lišejníkové kyseliny uznínová a evernová působí jako rostlinné antibiotikum. Kromě toho pukléřka působí tonizačně (povzbudivě) a má posilující účinky.

Autor: Lenka Kostková