Jak na posilovače imunity? Část II.

Právě v tomto období je naše imunita ohrožena nejvíce. Počet onemocnění chřipkou, jakož i počet lidí, kteří se necítí ve své kůži stále stoupá. Na vině jsou bakterie a bacily nacházející se všude kolem nás.

Jak na posilovače imunity? Část II.

Stačí malá nepozornost

Neumyté ruce či špatně umyté ovoce, kontakt s nemocnými a zdržování se ve velkých skupinách a virus vás má v hrsti. Jak se vůči němu účinně bránit? Představte si, že i jídlem. Ne nadarmo vědci říkají, že polovina imunitního systému je v břiše. To, co sníme tedy ve velké míře ovlivňuje i to, jak se cítíme. Pokud chceme svou přirozenou obranyschopnost organismu posílit, stačí doplnit svůj jídelníček o některé potraviny a jiným se zase vyhnout.

Mrkev a cibule

Dnes bude řeč o potravinách, které jsou nám tak blízké, že jejich konzumace by pro nás měla být samozřejmostí. Jde o cibuli a mrkev. Zeleninu, vyskytující se běžně v našich zeměpisných podmínkách a hojně pěstovanou v našich zahrádkách. Už naši předkové věděli, že tyto dvě potraviny mají velkou moc a proto je na podzim uskladňovali ve sklepích, aby je měli po ruce zejména během tuhé zimy.

Nezdravější

Cibule patří mezi nejzdravější potraviny. Kromě toho, že je přírodním prostředkem na posílení imunity a upevnění celkového zdraví člověka, má moc bojovat proti rakovině i civilizačním chorobám. Nejúčinnější je cibule v syrovém stavu. Pro ty, kteří mají slabší trávení je vhodnější červená odrůda cibule, která nemá takovou výraznou chuť a je sladší. Při kašli se doporučuje pít odvar z cibule nebo cibulový sirup připravený z nadrobno posekané cibule a medu, pro zjemnění chutě se může přidat i cukr či šťáva z citrónu. Stejně účinný je sirup i při škrábání a bolestech v krku či problémech s dýcháním. Jestli chcete být zdraví, pamatujte, že naši předkové jedli opraženou cibuli s chlebem pravidelně každý večer. Vy to zkuste alespoň jednou za čas. Váš organismus se vám odvděčí zdravím a odolností.

Podporující imunitu

Syrová mrkev je další potravinou podporující imunitu. Jemně nastrouhaná a pokapaná šťávou z citronu může být svěží svačinou nebo součástí lehkého a zdravého oběda. Kromě toho, že zvyšuje odolnost organismu, je prospěšná i pro náš zrak a pokožku. Konzumací většího množství mrkve před létem připravíte svou pokožku na ostré sluneční paprsky, v zimě vaše pleť dostane hezčí odstín. Za všechno může betakaroten, který mrkev obsahuje. Ten je také dobrý pro krásu vašich vlasů a nehtů. Pokud o mrkvi stále pochybujete, dodáme ještě to, že obsahuje vysoké množství provitaminu A a vitaminů B, C, D, E a K. Mrkev je tedy vitamínovou bombou a pokud si v těchto dnech chcete uchránit své zdraví a nepodlehnout chřipce, rozhodně ji ze svého jídelníčku neškrtejte. Tip na zdraví! Zapijte vaše snídaně čerstvou šťávou z mrkve nebo pijte šťávu během celého dne. Pokud nemáte možnost pěstovat vlastní mrkev, v supermarketech se orientujte na bio mrkev či 100% mrkvovou šťávu. Příjemně vás nastartuje do nového dne a zažene únavu. Nedoporučuje se pít ji večer.

Autor: Lenka Kostková