Jak na zdravé zuby?

Pouze čisté zuby se nekazí. Na čištění potřebujete kromě zubního kartáčku a pasty i mezizubní kartáček a zubní nit.

Jak na zdravé zuby?

Jak na to?

Při mytí zubů po každém jídle je třeba mít na paměti, že po sladkých jídlech si můžete zuby čistit ihned, ale po kyselých je třeba počkat minimálně hodinu, aby se zregenerovala sklovina. Čili ani přílišné drhnutí není úplně optimální. Podstatné je, když si čistíte zuby, abyste je vyčistili opravdu důkladně a každou spáru, kde by se mohla zachytit potrava a způsobit zubní kaz. Také je třeba dodržovat roční preventivní prohlídku, na kterou máte dokonce nárok podle zákona, takže by ji byla škoda nevyužít.

Zubní kartáček

Co se týče výběru zubního kartáčku, stále převládá názor, že čím tvrdší kartáček, tím lépe si zuby vyčistíte. Omyl. Zuby potřebují kartáček s měkkými štětinami, které se částečně dostanou i do mezizubních prostor a jsou šetrné k zubní sklovině. Kartáček je třeba vyměnit, jakmile štětiny ztratí svůj původní tvar. Průměrně je to asi každé tři-čtyři měsíce. Ale ani ten nejměkčí kartáček nedosáhne všude do mezizubních prostor. V mezizubním prostoru se tvoří povlak stejně jako jinde na zubech, ale bez speciálního kartáčku se k němu nedostanete. Když si budete čistit i mezizubní prostory - vpředu a mezi stoličkami - zabráníte vzniku zubního kazu, kterému se na těchto místech dobře daří. Zároveň tím chráníte dásně před záněty a tím před vznikem paradentózy. Platí, že se nezkazí jen ten zub, který je čistý ze všech stran.

Zubní pasta

I když nám reklamy nabízejí řadu jedinečných past, z nichž každá je ta pravá a jediná, pravda je, že na pastě moc nezáleží. Mnohem důležitější je technika čištění zubů, než zubní pasta. Žádné kroužení či mnutí zubů. Naučte se stírací techniku. Kartáčkem stírejte ve směru od dásní na zuby. Druhý způsob je jemně vkládat vlákna kartáčku pod dásně a vibrovat v rozsahu jednoho milimetru. Ani ústní voda není důležitá pro čistotu a kvalitu zubů. Funguje jako osvěžovač dechu. Když ji použijete po jídle, neutralizuje kyselé prostředí v ústech.

Bělicí pasty

Další zubní prostředek, moderní v dnešní době, je bělící pasta. Nedokáže však zázraky. Pokud kouříte cigarety jednu za druhou, šedý povlak z kouření bělicí pasta neodstraní. Bělící pasty spíše rozjasňují, protože pomáhají lépe odstranit různé pigmenty přichycené na povrchu zubů při pití kávy, čaje, červeného vína apod. Silnější zákrok je bělení zubů, ale i tento zákrok je pouze dočasný. Používají se při něm vysoce koncentrované přípravky peroxidu vodíku nebo jeho sloučenin. Lékař vám na zuby nanese bělící přípravek a díky účinku speciální lampy jsou zuby bělejší než předtím. Každá návštěva u zubního lékaře je pro mnohé z nás trochu traumatizující. Sedíte v křesle a čekáte na verdikt. Pokud to nedopadne zrovna nejlépe, lékař vám nabídne řešení. Nejčastějším zákrokem v zubních ambulancích bývá vrtání. Už zvuk vrtačky často vyvolává nepříjemný pocit a husí kůži. Je vlastně v dnešní moderní době vrtání zubů nezbytné?

Ozón

Inu, v dnešní době kromě vrtání zubů existuje ještě jedna metoda ošetření kazu, a to ozonem. Má antibakteriální účinky a jeho působením dochází ke zničení bakterií, které se podílejí na vzniku a rozvoji zubního kazu. Ozón je však účinný jen tam, kde má přímý přístup ke kazovému ložisku. Na kazy v mezizubních prostorech, pokud není v zubu doslova díra, dosah nemá. Taková místa se musí nejprve otevřít vrtačkou a až potom může nastoupit ozón. Většina kazů v dospělém věku se nachází právě v mezizubních prostorech, takže vrtání se mnozí z nás nevyhnou.

Žvýkačka

A ještě poslední prostředek: žvýkačka. Během žvýkání se zvyšuje produkce slin, které ředí potravu, čímž snižují hodnotu kyselého prostředí v ústech a pomáhají rychleji odstranit zbytky jídla. Žvýkačka má opodstatnění maximálně 20 minut po jídle. Celodenním žvýkáním zatěžujete zbytečně celý žvýkací aparát, tedy zuby, závěsný aparát zubů, klouby a svaly. Takže s mírou.

Autor: Lenka Kostková